Întrebare recomandată | laura_2327 a întrebat:

Sunt curioasa sa aflu daca zilele de concediu pe care le-am acumulta la o institutie ( o zi jumatate liber / luna ) se transfera in caz ca imi schimb locul de munca. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Zilele de concediu nu se transfera, poti sau sa ti le iei inainte de demisie sau (daca e de acord angajatorul) sa le iei in peraviz sau sa ti le plateasca la plecare impreuna cu ultimul salariu.

Eu am aplicat alta strategie la ultima schimbare, dupa ce mi-am bagat preavizul am vorbit cu noul angajator sa incep abia la 2 saptamani dupa ce se termina preavizul, asa m-am ales si cu zilele de concediu platite si cu un concediu inainte de noul job. happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se tansfera, dar iti vor fii platite acele zile sau ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu

| Sonia822 a răspuns:

Conform CM, zilele de concediu se platesc numai daca esti disponibilizata (te da afara) In rest, trebuie sa ti le iei. Bine de stiut ca poti sa le iei de pe un an pe altul. Citeste codul muncii, sa afli si alte lucruri interesante si utile

| DanielDanny a răspuns:

N-ai cum, decat daca iti schimbi doar locatia si ramai in aceeasi institutie!

Daca te duci la alt loc de munca, aia de acolo n-au nici o treaba cu cat ai lucrat dincolo!