| lovergrl a întrebat:

Sunt din Constanta si mi se pare normal sa merg la plaja aproape in fiecare zii si de aceea ma protejez cu solutii pentru bronz. Astazi am fost la ziua unei colege si intitial am crezut ca mergem doar sa mancam ceva dar dupa ce am mancat am mers pe plaja si soarele era foarte puternic[ era ora 10] si m-am bronzat" ca tractoristii" si ma ustura umerii si fata. Maine merg cu niste prietene la aquamagic si cred ca si acolo o sa ma bronzez tare. M-am bazat ca mai am acasa solutie dar s-a terminat si nu am cand sa cumpar. Stiti ceva pentru arsuri natural[gen ulei de masline sau altceva] nu stiu ce sa fac nu vreau sa ma ard. Mai ales ca pe fata mi-au aparut pistruicrying((. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Coco2730 a răspuns:

In primul rand, nu se stie daca solutiile cu factor de protectie obisnuite te protejeaza cu adevarat de efectele negative ale soarelui. E important totusi sa aiba fps UVA si UVB.
In al doilea rand, e foarte distructiv ce faci tu. Si eu sunt din Constanta, si merg in fiecare zi la plaja, dar incerc sa stau numai seara, sub umbrela si prosop. Daca nu ai lotiune, ia-ti o palarie de paie ca sa fii cea mai chic din parcul acvatic, un prosop si stai sub umbrela. In tobogane... n-ai ce face cu soarele.
In al treilea rand, cel mai sigur ar fi sa te uiti la cremele de fata pe care le ai in casa. Multe din ele au factor de protectie solara.
4- solutiile lui alyciup sunt foarte eficiente... dupa plaja. In trecut, cand nu existau creme din astea pline de petrol, oamenii foloseau haine ca sa isi acopere corpul.

4 răspunsuri:
| alinaiiiioana a răspuns:

Iaurt gras... otet miere de albine sau si laptele rece daca nu ma insel ceva cu aloevera sau lavanda

mult noroc!:*

| cryssa a răspuns:

Maine mergi la aquamagic? Ce clapa v-ati luat laughing. Pe 18 a fost cossul olimpic, daca alergai de la sala sporturilor pana la aquamagic intrai pe gratis. Eu am fost de la ora 10 la 15, si m-am ars in ultimul hal ( nu m-am dat cu crema ) asa ca am dormit cu iaurt pe spate. Din fericire a calmat durerea.

| rockmantic a răspuns:

Iaurt rece.Lapte.

| kidutza a răspuns:

Crema de galbenele este foarte buna pentru arsuri solare si accentueaza bronzul:*