| NoOne18 a întrebat:

Buna, sunt studenta anul 2 la cu taxa, daca iau note bune in semestrul 1, iau bursa pe semestrul 2?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bursa nu, dar cred ca poti intra la buget daca ai medie mare deci nu vei mai plati anul, dar nu se calculeaza pe semestru ci pe an daca imi aduc bine aminte, deci nu vei intra la buget intr-un semestru ci din anul 2 de facultate.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu este vorba de note bune ci de prezenta 100%, și numărul de credite. Eu așa am avut bursa de merit și de studiu (in Italia), am fost tot la taxă. Daca s-au mai schimbat regulile, te poți interesa mai bine la secretariat și să te lămurească. Treaba asta la mine a fost in urma cu 17 ani.

| Adry05 a răspuns:

Eu știu că fiind la taxă nu poți beneficia de bursă de merit.

| danbnz a răspuns:

Nu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, deoarece in Romania este foarte greu sa obtii bani si burse asa ca vrei tu, tu crezi ca o bursă se obtine asa usor, eu stiu ca tu asta doresti si pentru banii ăia inveti dar sa nu i ti faci sperante desarte deoarece tu vei suferii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Se poate.

| Rivka a răspuns:

Depinde de facultate/universitate, dacă se dă bursă pe semestru sau pe an. E mai probabil pe an. Învață tot anul 2 și în anul 3 poți lua bursă.