| Irinaelenamauer a întrebat:

Știe cineva unde îmi pot face viză poloneză în Varșovia?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vizele se obtin de la Consulate si Ambasade.
Nu stiu unde esti tu acum, dar cauta un Consulat sau Ambasada a Ploniei in tara sau localitatea unde esti si mergi cu toate actele necesare acolo, ca sa primesti viza de care ai nevoie (de turist, de munca, permanent rezident, de studii samd).

| Irinaelenamauer explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, problema e că eu sunt deja în Polonia de 2 luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

Sa inteleg ca stai ilegal acolo?
Cum ai intrat, tot ilegal?

| Irinaelenamauer explică (pentru Violleta2022):

Nu stau ilegal. Nu ai nevoie de viză ca să intri in Polonia pentru că e în UE. Poți sta până în trei luni aici fără alte formalități legale. Mâine se fac 2 luni de când am ajuns aici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

Atunci de ce mai ai nevoie de viza, daca esti deja acolo, legal?

| Irinaelenamauer explică (pentru Violleta2022):

Recitește-mi răspunsul. Așa e legea la ei, dacă stai mai mult de trei luni trebuie să te înregistrezi la ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

Si care-i problema, nu poti sa mergi la Consulat sau Ambasada, sa te inregistrezi? cauta pe net adresa consulatului sau intreba persoana la care stai.
Ma rog, cred ca-i vorba de extinderea vizei, dar pentru asta va trebuii sa ai un motiv foarte serios ca sa-i convingi sa ti-o extinda.

| Irinaelenamauer explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit cu cei de la Ambasada României de aici și au zis că ei se ocupa doar cu vize pentru România. Sunt convinsă că studiile sunt un motiv de serios pentru a-mi accepta solicitarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

Ce treaba are Ambasada Romaniei cand tu ai nevoie de viza de la Ambasada Poloniei, pentru sedere in Polonia?
Daca esti studenta sau eleva in Polonia inseamna ca ai deja viza de studii acolo, care de obicei nu se da pe 3 luni ci pe 1 an sau pe toaat durata scolii.
Imi este neclar ce fel de viza ai tu acum si in ce conditii ai ajuns acolo, dar ti s-a spus mai sus: contacteaza Consulatul sau Ambasada POLONIEI, ca numai ei te pot ajuta.

| sierra1 a răspuns:

Stai așa, tu ești româncă?

| Irinaelenamauer explică (pentru sierra1):

Da.

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

și atunci de ce-ți trebuie viza?

| Irinaelenamauer explică (pentru sierra1):

Îmi trebuie viza ca să pot rămâne în continuare legal în Polonia.

| Irinaelenamauer explică (pentru sierra1):

Pentru studii cel puțin, îți trebuie.

| sierra1 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

Probabil știi tu mai bine...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viza de acces în Polonia o dau ambasadele și consulatele poloneze din alte țări. Astfel, nu ai în Polonia nici o instituție care să pună o viză de acces în Polonia pe un pașaport românesc.
Ce poți face dacă dorești să locuiești la termen lung acolo, și ai motive pentru asta, este să depui o cerere însoțită de acte la ministerul lor de interne, care îți vor elibera un permis de ședere acolo pe termen lung, iar nu o viză.

| Irinaelenamauer explică (pentru sadrian46):

Hmmm

| sadrian46 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

Păi da, hmm, dar asta nu o poți spune autorităților poloneze. Ca să poți rămâne legal, trebuie să urmezi pașii.

| Irinaelenamauer explică (pentru sadrian46):

Ok, ca s-o spun altfel. Îmi spui tu clădirea exactă unde trebuie să merg în Varșovia? "Ministerul de interne" e cam vag.

| sadrian46 a răspuns (pentru Irinaelenamauer):

Dacă știi poloneza cauți pe net ministerul de interne, sau întreabă un polițist.