| dada_2571 a întrebat:

Tigarile fara tutun si fara nicotina sunt daunatoare? Te fac sa devi dependent?

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Deocamdata nu s-a proiectat un astfel de exemplar, prin urmare, ar fi cazul sa te lasi de fumat sau daca nu fumezi, sa te mentii in continuare!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Te referi la "tigarile electronice"? Alea sunt niste dispozitive create pentru a usura viata fumatorilor in spatii unde nu au voie sa fumeze, sau pentru a ii mai calma in momentele nelinistite cand se iau la tranta cu adictia de nicotina. Ele faciliteaza inhalarea unui abur ce contine nicotina dar fara restul toxinelor din tigara. Nicotina creeaza dependenta - deci ai un raspuns. Pot fi daunatoare - nicotina e un stimulent comparativ cu cofeina, in cantitate mica si in cantitate mare e otravitoare. Pe langa asta, nu ai garantia ca lichidele cu nicotina utilizate nu ar contine alte substante care ti-ar face rau - chiar daca comerciantii obscuri sustin fara temei ca sunt inofensive - ei isi vand marfa cum stiu mai bine si totul e inventat si produs in China.
Cu cheltuielile sa nu iti imaginezi ca e asa roz cum scrie acolo. Costa in realitate mai mult si se uzeaza repede. Dar: pentru un fumator care vrea sa renunte pot fi de ajutor, alaturi de multa vointa si folosite adecvat. Pentru un nefumator: nici nu te gandi sa incerci ceva ce contine acest drog legal numit nicotina.

| DarQueen a răspuns:

Daca e fara nicotina si tutun, aia nu se mai numeste tigara. :-|

| Cretzule a răspuns:

Aia nu este tigara laughing

| doar.eu a răspuns:

Sunt daunatoare, pentru ca in afara de nicotina si tutun, un pericol il reprezinta si gudronul si monoxidul de carbon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tutunul e o planta care contine vreo 400 de substante din care nicotina este substanta psihoactiva (adica substanta care te drogheaza si care provoaca si dependenta). Nu inteleg ce vrei sa spui prin tigari fara tutun. Daca nu au tutun pot avea in ele orice alta planta sau substanta. Si, evident, gradul de dependenta este diferit de la substanta la substanta. Nicotina provoaca foarte usor dependenta fiind intrecuta doar de substante ca heroina, metamfetamina si cocaina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea raspunsurilor sunt PARALELE cu subiectul. DA exista tigari fara NICOTINA si fara TUTUN(duh! read something!), sunt facute din ALTE plante decat tutun. Nu dauneaza mai mult decat tigarile obisnuite pentru ca nu-s tratate CU TOT FELUL de chimicale. Insa nici perfect inofensive sunt pentru ca inhalezi fum totusi. Tot te alegi cu gudron si monoxid de carbon cum spunea si "doar. eu". In privinta dependentei: nu ai cum sa devii dependent de nicotina din moment ce nu contin asa ceva, insa poti deveni dependent de obisnuinta de a fuma. Fumatorii renunta mai greu la obisnuinta decat la nicotina. DAR TREBUIE SA IEI IN CONSIDERARE ca sunt dedicate celor ce vor SA SE LASE si nu celor ce vor sa se apuce de fumat. Nu vrei sa te bagi in asa ceva, nu stii ce te asteapta(iti spune o pers care fumeaza de 14 ani).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iti raspund la intrebare da poti face cancer.De ce? Pentru ca poti face cancer de la orice fum chiar si de la fumul de hartie goala.

| EnjoiProSkater a răspuns:

Buna andreea dar tigari fara nicotina nu exista doar alea elecrice.

| dada_2571 explică:

@dany am gasit pe internet, deci existawinking

| blablablablabla a răspuns:

Buna sunt andreea si tigarile fara nicotina nu sunt daunatoare