| anonim_4396 a întrebat:

acum cateva zile m-a prins controlul cu politia locală fara bilet in RATC si am primit amenda 100 de lei pe care trebuie sa o platesc in termen de 15 zile. Daca nu o platesc ce se intampla? Am peste 18 ani, acum nu pot plati amenda ca mai am pana imi intra salariul si termenul pana atunci va expira.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai inlesnirea de a plati jumatate din minimul amenzii, daca o platesti in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie, asa ca ar fi bine s-o platesti, chiar daca imprumuti suma necesara.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

Bula
| Bula a răspuns:

In termen de 15 zile platesti doar jumatatea amenzii, adica 50 lei.
Dupa 15 zile platesti amenda intreaga + penalizari + alte cheltuieli cauzate de executarea silita (daca va fi cazul).

Concluzie: plateste rapid cei 50 lei, iar alta data ai grija mai mare!

| OvYdYu0697 a răspuns:

Dacă nu o plătești ti-o baga la impozit.
Cand se duc părinți sa plateasca impozitul o sa vada ca ai amendă