| VanessaLove04 a întrebat:

Acum o seara s-a intamplat ceva foarte ciudat. Pe la ora 3 dimineata, parintii mei s-au trezit pentru ca au simtit o caldura foarte puternica. Au mers la centrala de gaz (cred ca asa se numeste aia din care vine caldura) si aceasta era setata la maxim si scotea un sunet foarte ciudat. Nu stiu ce s-a intamplat, dar tata mi-a spus ca scotea un sunet atat de ciudat incat credea ca va exploda, dmn fereste...
S-ar putea porni singura? Sau e alta cauza? Odata am dormit la o prietena si mi-a spus ca am inceput sa ma plimb in somn cu ochii deschisi si sa vorbesc lucruri ciudate, dar eu nu imi aminteam nimic.
E posibil sa fi fost somnambula si eu sa fi pornit centrala? Daca nu, din ce cauza s-ar fi putut porni?

Dau funda celui mai bun raspuns.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Centrala termica putea porni singura, daca nu era inchisa, este legata la un termostat si setata pe un program.
Cat priveste faptul ca esti sau nu somnambula n-am de unde sti, doar parintii ti-ar putea spune precis. Daca chiar esti atunci s-ar putea si ca tu sa fi pornit centrala.

| mihai69 a răspuns:

Pentru a testa starea ta de somnambulism, se pot instala camere de supraveghere cu IR.
Centrala se poate porni în cazul unui șoc electric pe rețea. Nu ar trebui să facă asta, dar am văzut în practică multe chestii pe care aparatele electrocasnice sunt capabile să le facă, deși nu ar trebui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca primesti o idee si te atasezi de ea, nu inseamna ca te indepartezi de fapte?
Cum apreciezi tu daca raspunsul este bun, devreme ce nu cunosti faptele?
Este doar o parere, sunt doar idei.
Pune-i pe parintii tai sa te supravegheze si vor vedea daca esti somnambula.Aceasta stare duce la probleme de sanatate.
Nu e gresita nici ideea verificarii centralei de catre un specialist.

| VanessaLove04 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns! Nu stii cumva daca exista posibilitatea ca centrala sa se fii pornit singura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VanessaLove04):

Nu,Vanessa,nu am astfel de cunostinte, imi pare rau.