| biuuu a întrebat:

Acuma recent mi-am cumparat un laptop. Si as vrea sa mi-l conectez la wireless. Am router. Dar nu am idee unde trebuie sa intru pe laptop ca sa ma conectez la wirelessbig grin
Ma puteti ajuta?

7 răspunsuri:
| Lumine a răspuns:

Buna!
Uite un tutorial care sa te ajute :
http://www.videotutorial.ro/? p=4367

Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa fii sigur ca router ul poate sa transmite wireless, apoi sa fii sigur ca este activat acesta optiune, apoi sa faci setarile (parola, nume retea etc).

apoi din laptop trebuie sa te conectezi la reteaua creata din router

| christianlaroka a răspuns:

Normal ai jos in dreapta un semn ca un ecran cu un cablu..gen...si acolo cand ai routerul pornit iti detecteaza semnalul si eu am laptop si cand prind semnal din vecini imi arata normal se da Fn+F3..cand prinzi semnal...
Bafta

| TheLaw a răspuns:

Normal ar trebui sa fie, pe ecran, jos la dreapta un semn ca si asta: http://www.custompcguide.net/......_Bar-2.png
Apasa pe el apoi o sa iti apara o lista cu Wi-Fi urile din zona.
Conecteaza-te la al tau si gata! :)
PS: Uite-te daca la laptop ai un buton external de On-Off Wi-fi.

Bafta!

| biuuu explică (pentru TheLaw):

Deci..acel semn jos in dreapta, ar trebui sa existe chiar daca eu nu am activat nimic in laptop pentru a-l avea?big grin

| TheLaw a răspuns (pentru biuuu):

Normal, da.
Poate depinde ce laptop ai, sau poate, cum am zis, este un buton extern la laptopul tau pe care trebuie sa-l activezi.

| elBavarez a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti configurezi routerul, sa dai un nume retelei pe care o creezi si bine inteles sa introduci datele necesare oferite de isp-ul tau. Daca imi spui ce fel de internet ai ( dial up, cable net etc) iti pot crea un tutorial scurt cu ce ai de facut