| BossKlauX2015 a întrebat:

Am 17 ani si am vreo 1.71-1.73 si am auzit ca barbatii cresc cam pana pe la 21 de ani. Vreau si eu sa ajung pana la 1.80 pentru ca toti baietii pe care ii stiu au crescut si erau mult mai mici decat mine. Ajutor

Răspuns Apreciat de Editori
| iaskalotofquestionz a răspuns:

Sfatul meu sincer este:
Nu te lega de chestii de genul, inaltimea CHIAR nu tine de tine. Lucreaza la personalitate, cultura, abilitati etc. Iar in legatura cu aspectul fizic tot ce poti face e sala, sa iti lucrezi si dezvolti musculatura. Dar asta e cam tot ce poti schimba tu, cu restul nu tr stresa. Fii pozitiv, gandeste de bine, fii fericit, fa rai din ce ai. (Sfaturi de la cineva care trece prin chestii momentan)

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu la 14 sau 15 ani aveam 1, 80 si de atunci nu am mai crescut.
Am un prieten care a atins aproape 2m si e de varsta cu mine (21 de ani), acum 3 ani avea 1, 90.
Poti incerca ceva sporturi, asta te mai ajuta sa te inalti. Din ce stiu eu odata ce ti s'au oprit hormonii de crestere, nu mai poti creste.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, asa este, nu-i pe vrute aici, mostenirea genetica de la parinti, isi pun amprenta, influentand direct cresterea ta in inaltime si cresterea penisului.
Unii adolescenti pot creste in inaltime pana la varsta de 20 de ani, avand perioade cand cresterea se poate produce mai lent, alteori mai rapid.
Bineinteles ca si mancarea sanatoasa ajuta la producerea hormonilor, influentandu-ti cresterea.

Voiam sa-ti mai clarific ceva: "barbatii" nu mai cresc deloc, pentru ca, dupa 20 de ani cand se pot numi barbati, cresterea lor deja este oprita. Doar copii cresc si adolescentii, nu si barbatii (adultii).

| sierra1 a răspuns:

"Vreau si eu sa ajung pana la 1.80" nu e pe vrute ci după cum dă mama natură

| Goete a răspuns:

Pana la 21 poti creste, ceea ce nu inseamna ca vei creste pana la acea varsta.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Eu am 1.75 si 14 ani.Acum,asta e. Poate ajungi la aceeasi inaltime cu mine maxim, dar mai mult nu cred.