| nicooparaschiv a întrebat:

Am 18 ani, sunt anul 1 la facultate si mi-am pierdut buletinul. Cat timp imi va lua sa iau unul nou? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Cateva zile dureaza dar va trebui sa platesti probabil o amenda.Nu e obligatoriu sa o dea dar la politisti nu le pasa.Te duci in orasul de unde esti la evidenta populatiei si il declari pierdut si iti face altul,faci o poza,duci dosarul cu cererea, certificatul de nastere, adeverinta de la primarie si vezi ce documente se mai cer, trebuie sa isi dea acordul parintii ca sa iti treaca adresa de domicilu casa lor, asta in caz ca nu ai deja o casa a ta

| FreddieM a răspuns:

Nu mult, cred ca in jur de 5 zile. Eu l-am pierdut si in baza motivului (real) ca trebuie sa parasesc tara l-am avut in trei zile. As avea o curiozitate in schimb. Ce rol a avut in intrebare faptul ca ai mentionat ca esti anul 1 la facultate?

| Bizon95 a răspuns:

Dureaza cateva zile (depinde de cat de mare e orasul si cate cereri au)

faza e alta, TREBUIE sa te duci acolo unde ai domiciliul trecut in buletin, DE DOUA ORI, odata cand depui cerere, si odata cand te duci sa ridici buletinul, NU AU VOIE SA IL DEA ALTCUIVA, IAR POZA TI-O FACE TIE ACOLO PE LOC (prima oara cand te duci)

fiind la facultate, asta s-ar putea sa fie cam naspa

insa ca amenda, putin probabil, eu l-am avut pierdut si apoi expirase de cativa ani, si am pierdut si certificatul de nastere... insa am avut noroc, ca m-am dus cu maica-mea, ca aveam o copie legalizata dupa certificatul de nastere, si ca am dat peste o politista care a terminat aceeasi liceu ca mine, si care mi-a pus intrebari, la care am raspuns corect (profesori, chestii), altfel, am simtit clar, ca se uita suspicios (totusi era politista) am venit cu o copie tiparita a unui buletin expirat, cu o copie legalizata la certificatul de nastere si cu o femeie in varsta relativ saraca care ar fi putut fi mituita
totusi suntem in UE... TOTUSI, buletinul ala are ceva valoare, iar eu nu aveam absolut nimic OFICIAL cu o poza recenta care sa dovedeasca ca sunt cine spun ca sunt