| anamariamac a întrebat:

am cateva intrebari pentru cei care sunt sau au fost in situatia mea.Deci,sunt clasa a 10a la bio chimie si intai m-am gandit sa dau la medicina in Romania,apoi in America pentru ca acolo universitatile sunt la un alt nivel nu ca in Romania n-ar fi,intelegeti ce vreau sa zicrolling on the floor)... dupa am inceput sa oscilez intre medicina sau biologie,dat fiind ca salariul nu e foarte generos mi-am zis ca imi termin studiile si poate raman acolo (daca am norocul asta),insa ce ma framanta e ca aplicat la o astfel de universitate nu sunt necesare doar notele din anii trecuti ci si activitati extacuriculare si eu nu prea am,in afara de faptul ca am cateva diplome in arta, citesc(stiu ca nu-i extracuricular) si scriam povesti cand eram mica,n--am alte activitati. Apoi,in legatura cu examenele sat, toefl si cambridge, care e diferenta, adica toate au aceeasi valabilitate pentru studiile din America? Din cate stiu cel sat e despre abilitati cognitive ce consta in eseu, citire si scriere si mate,ceea ce nu-s asa de buna la mate. Apoi ar fi despre bursa, cum obtii si chiar atat de greu e pe cat se pare? Pentru ca nu sunt bogata sa platesc atatia bani si am auzit de multe institutii care sprijina financiar elevii internationali dar nu prea am incredere ca-s atat de sigure, voi ce ziceti?
In mare parte ar fi mai multe de zis, dar as scrie prea mult si nu ati mai avea chef de citit mai ales in perioada asta, asa ca va rog sa ma lamuriti si fara injuraturi...ca am scris aici ca sa ma ajutati, poate unii dintre voi sunt in aceeasi situatie.
Multumesc:**

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Intereseaza-te intai CATE SUTE DE MII DE DOLARI costa the medical school in statewinking
Plus ca e nevoie de engleza la nivel ACADEMICwinking pentru a studia medicina acolo.

| anamariamac explică (pentru alina2k18):

De aceea sunt bursele, ca să i ajute financiar

| Eireann a răspuns:

Din pacate nu poti sa pleci din liceu direct la medicina in state. E un program numit pre-med axat pe biologie, chimie organica si anorganica, eventual matematica si stiinte care dureaza parca 2 ani. Sa nu zic de MCAT. Apoi sprijinul financiar nu e chiar o bursa, e un imprumut care trebuie platit inapoi. Cei care sunt din Statul respectiv sunt favorizati pentru el si, daca ramane, mai dau si la altii. Sunt multe piedici din pacate, nu e imposibil dar trebuie sa te pregatesti ca nu e usor. Daca vrei un sfat incearca sa vezi de o facultate se medicina in UE. UK sau Irlanda (banuiesc ca stii engleza foarte bine) - macar nu ai nevoie de viza si te asigur ca programul e foarte serios si riguros. Imprumuturi exista si aici, procesul de selectie e dur dar nu asa de greu ca in State.