| noname2021 a întrebat:

am dat o comanda de pe internet si s-a intamplat sa plec urgent din oras si nu am mai ridicat-o si s-a intors inapoi.Problema e ca eu nu am anuntat pe nimeni, e posibil sa fiu trecuta in blacklist? Pot afla asta?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contacteaza-le, explica situatia, cere-le iertare si propune sa le despagubesti pentru transportul dus-intors pierdut. Probabil iti vor cere plata anticipata si costul transportului ratat.
Daca le-ai platit si primul transport, atunci te vor sterge si de pe lista neagra.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cel putin de pe platforma lor de vanzari, nu mai poti cumpara vreodata, fiind marcata ca un cumparator neserios.

Ebay-ul de exemplu, iti da voie sa-mi alegi clientii.
Daca au bube in cap si au facturi neplatite sau marfa returnata, eu din start ii blochez, ca sa nu am de-aface cu ei vreodata. Selectia asta este valabila la toata lumea, unii o bifeaza, altii nu. Dar daca ai patit-o odata cu unul rau platnic, te asigur eu ca optezi pentru a nu mai avea probleme niciodata.

In cazul tau, vanzatorul si-a facut treaba, a impachetat marfa si a trimis-o, dar fiind neridicata, s-a retunran si vanzatorul s-a vazut sa plateasca nu doar 1 drum ci doua, dus-intors, deci a ramas in pierdere din cauza ta.

Nu-i nimic, asa inveti sa repecti regulile!
Cand ti se pune interdictie sa mai intrii undeva, sunt convinsa ca, a doua oara citesti de 10 ori regulile de folosire ale site-ului respectiv, si eviti sa faci greseli.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu s-a intamplat sa pleci urgent din oras, ci nu ai mai vrut coletul... uite aici mesajul anterior in care ne spuneai taman asta:

https://www.tpu.ro/......iau-de-la/

| anamariarot a răspuns:

Cel mai bine ar fi să-i contactezi. Politicile pot diferi, iar dacă vrei să mai comanzi, e posibil să te pună să faci plata înainte, ca să se asigure că o să ridici coletul.

| Ironwin a răspuns:

Esti sigur trecuta pe lista neagra si este bine sa fie asa. Poate inveti ceva si pe viitor te schimbi, devii mai responsabila. Incearca sa te pui in locul lor, ai o gaura in buget (aproximativ 30-60 de lei) din cauza unui cumparator neserios. Tu ce ai face in locul lor?