| dorjedeu900 a întrebat:

am nevoie de niste raspunsuri. Anul acesta termin al treilea an de liceu profesionala adica ultimul.Eu doresc sa ma transfer la liceu, ca am auzit ca se poate, (stiinte sociale), din cate am inteles trebuie sa dau niste diferente? cand trebuie sa merg sa ma inscriu? stiu ca o sa fac cu 1 an in plus.Astept raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 5079/2016, citez:
"f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"
Daca termini profesionala de 3 ani nu mai este vorba de un transfer ci de continuarea si terminarea liceului, o poti face la seral sau la frecventa redusa si nu va mai trebui sa sustii diferente.

| dorjedeu900 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca continui la stiinte sociale imi vor spune in ce consta diferentele? din ce sa invat...

| Ioandelasal a răspuns (pentru dorjedeu900):

Da, iti vor spune, daca este nevoie sa dai diferente, avand in vedere ca vei intra tot in cl. a XI-a si vei mai face 3 ani.