| Marry104 a întrebat:

Am niste nelamuriri in legatura cu trenurile:
1)Doar la privat se poate lua bilet din tren?
2)trenurile R si IR apartin de cfr? deci trebuie sa-mi iau bilet de la ghiseul din gara?
3)la ce trenuri am reducere de elev?
Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Din gara poti sa cumperi bilete la toate trenurile, deci nu e problema. In caz ca nu apuci din gara, poti si din tren la cele private. Cum stii care e? Te uiti pe net. Daca il gasesti pe site-ul CFR, e al lor, daca e pe site-ul Regiotrans (ma gandesc ca de ei zici "privat"), e la ei

3 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

1. da, eu asa stiu
2. R si IR se aplica pentru toate trenurile, atat CFR, cat si private.
3. la toate trenurile ai gratis

| Marry104 explică (pentru AndreiWeisz):

Mersi,dar daca e un tren IR, de exemplu, cum stiu de unde sa-mi iau biletul(din gara sau din tren)?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marry104):

Fii fata desteapta, nu fi o molusca proasta ca mai toti astia de pe-aici! Ia arunca o privire si zi tu daca e misto sau nu! https://www.cfrcalatori.ro/ro/manuale/542-cum-cumpar-online
P.S. Eu le cumpar de obicei online. La plata cu cardul ai reducere suplimentara, daca le iei cu macar o saptamana in avans ai alte reduceri. Iesi foarte bine asa. Si nici nu stai la coada la gara.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Marry104):

Din gara poti sa cumperi bilete la toate trenurile, deci nu e problema. In caz ca nu apuci din gara, poti si din tren la cele private. Cum stii care e? Te uiti pe net. Daca il gasesti pe site-ul CFR, e al lor, daca e pe site-ul Regiotrans (ma gandesc ca de ei zici "privat"), e la ei