| UnicornulInvizibilRoz a întrebat:

Bună, TPU!
Am o curiozitate. Până acum n-am trimis colete, dar am primit. Și știu următoarea chestiune: dacă plătești înainte de a-ți veni coletul, plăteși mai puțin la transport (gen 4 lei cu Poșta Română), iar dacă plătești ramburs vei plăti mai mult (10 lei). De ce? Cum se face: este doar un "discount" pentru cei de la care are garanția că plătesc (pentru că atunci când trimiți ramburs există riscul ca respectivul cumpărător să se răzgândească și să nu mai dorească coletul) sau există o "scutire" la Poștă?
Dacă n-ați înțeles, rezumez laughing
Cum se face că plăteși (să zicem) cu cardul plătești un cost al transportului mai mic decât atunci când plătești ramburs?
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se incurajeaza plata online cu cardul. tu nu ai fi mai sigur de tranzactie daca primesti banii inainte?

| UnicornulInvizibilRoz explică (pentru suntserios):

Deci costul transportului este același la Poștă (deci, implicit, vânzătorul suportă restul de 6 lei), sau poșta oferă această reducere pentru a încuraja plata cu cadul?

| suntserios a răspuns (pentru UnicornulInvizibilRoz):

Posta nu ofera nimic, totul tine de vanzator

| mihai69 a răspuns (pentru UnicornulInvizibilRoz):

Sincer, nu am înțeles prea bine întrebarea (e ambiguă) - la fel și ceilalți care au răspuns deja.
1. Dacă te referi la ceva de genul: trimit un ou cuiva, prin colet poștal. Nu mă aștept ca acel cineva să mi-l plătească. = Nu are sens trimitere „Ramburs". Costul e pentru colet simplu.
2. Trimit cuiva același ou, dar plata pentru ou mi se face separat, printr-o metodă oarecare (virament bancar, transfer electronic sau poștal etc.) - iarăși nu are rost să vorbim despre „Ramburs"
3. Aceeași situație, dar aștept banii de la primitor după ce primește coletul. Evident, în acest caz costul acelui colet (cu plată ramburs) va fi mai mare, pentru că Poșta oferă în afara serviciului de transport al pachetului și serviciul de încasare a sumei de la destinatar și trimiterea acesteia către expeditor.
Lămurit?

| Dismally a răspuns:

Este mai ieftin la Posta, pentru ramburs vei plati in plus cand trimiti coletul.