| adrili10 a întrebat:

am o întrebare.
Am fost in comisia de vot pe data de 26 mai și oare banii pe care i-am primit apar in adeverința de venit de la ANAF?

7 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Un om ca tine, care nu articuleaza cuvantul bani si care nu pune semnul intrebarii, a fost admis in comisia de vot?!?!

Na, fratilor, ce tip de oameni se afla in comisiile de votare! Mai mirati-va cine a iesit pana acum la alegeri!

| adrili10 explică (pentru laSoledad):

Să îți vezi de treaba ta.Atâtea cunoștințe ai și tu să corectezi o greșeală gramaticală scrisă de pe un smartphone? Dacă ești așa deștept/ă de ce nu ai scris tu corect din punct de vedere gramatical? Greșelile tale din text sunt:
Articulează și articuleaza, cuvântul nu cuvantul, și nu si, întrebării nu intrebarii, în nu in, fraților nu fratilor, află nu afla, mirați-vă nu mirati-va, ieșit nu iesit, până nu pana( pana este o formațiune epidermică cornoasă care acoperă corpul păsărilor) această explicație fiind doar un sens al cuvântului.
Dacă scrii un cuvânt greșit nu înseamnă că ești prost, am terminat și eu o școala (de inginerie nu de litere)și important e să scrii corect pe foaie nu pe site-uri de socializare și altele. Ești josnic/ă.

| laSoledad a răspuns (pentru adrili10):

"Articulează și articuleaza, cuvântul nu cuvantul, și nu si, întrebării nu intrebarii, în nu in, fraților nu fratilor, află nu afla, mirați-vă nu mirati-va, ieșit nu iesit, până nu pana( pana este o formațiune epidermică cornoasă care acoperă corpul păsărilor) această explicație fiind doar un sens al cuvântului."

- Ce comic! Se vede ca nu stii exact care sunt greselile de limba romana. Alea de sus nu sunt greseli laughing Confunzi notiunile. Acolo exista lipsa diacriticelor, care nu sunt o greseala de scriere. Lipsa diacriticelor este des intalnita la noi in scrierea pe internet, nu se considera o greseala. Este o forma de scriere pe calculator doar. Si nici nu se compara cu greselile gramaticale, care sunt capitale, oriunde ar fi - pe foaie sau pe calculator. Nici nu trebuie sa fi terminat literele, ca sa scrii corect in limba romana. Trebuie doar gramtica din clasa a 8-a, putin bun simt al scrierii limbii romane si putina citire a textului inainte de a da "send".

"important e să scrii corect pe foaie nu pe site-uri de socializare și altele."
Gresit. Important este sa scrii corect peste tot. Un om care stie sa scrie corect, o face indiferent de context, in socializarea cu oricine, nu doar in contexte formale. Esti ipocrit. Nu-ti mai ascunde greselile in spatele unor scuze precum "eu nu am facut literele"; "greșeală gramaticală scrisă de pe un smartphone". Nu inseamna ca celalalt care iti sesizeaza greselile este prost sau josnic. Asuma-ti greselile si invata sa iti citesti si sa iti corectezi textul inainte de a-l trimite. Asta se numeste respect fata de celalalt care citeste! Nu te scuteste nicio scuza de faptul de a-ti corecta textul inainte. Alta data, da dovada ca esti "#neprost", ca doar ochi si creier ai sa gandesti inainte sa dai enter!
E ca si in cazul comportamentului. E aceeasi ipocrizie ca si cand am zice, de exemplu, "Noi respectam oamenii numai la serviciu, ca acolo suntem obligati de contextul formal al locului, dar intre noi sau cu oamenii strazii ne putem purta urat, caci acolo nu e nicun regulament formal.". Daca stii sa te comporti frumos, moral, te comporti oriunde, cu oricine, indiferent de context. Iar cine stie sa scrie corect, la fel, scrie bine oriunde indiferent de context. E absurd sa tai din standardele limbii romane cu scuza ca "doar suntem pe TPU sau pe alt site de socializare, ce conteaza?". Asta se numeste indobitocire si ipocrizie!

F*ck double standards!

| adrili10 explică (pentru laSoledad):

Scuza-ma a mele așa mari greșeli au fost o litera și un semnul întrebării? Nu ți-am cerut sa îmi corectezi textul am întrebat altceva, dacă nu sti nu te bagă in seama.

| laSoledad a răspuns (pentru adrili10):

E un site liber, am dreptul sa-mi spun opinia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate de asta nu s-au închis 40% din chei...

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Da. Apar.