| adrili10 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare. Daca am comandat un colet prin posta cu plata ramburs si trebuie sa platesc si transportul daca nu ridic coletul ce se intampla il trimit inapoi sau nu trebuie sa platesc ceva nu mai-am nevoie de colet.Deci se ce intampla.Dau funda vreau raspuns urgent. FUNDA.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai facut o comanda, se considera comanda ferma.
Poti refuza preluarea pe motiv de calitate sau intarziere, cand nu vei avea nici o obligatie, nici urmari. Paguba (cheltuielile) vor fi suportate de cel vinovat.
Poti inapoia si marfa in termen de cateva zile (de obicei 15) daca nu-ti place, te razgandesti, etc. cand primesti pretul inapoi,,,,, iar in caz intemeiat se va suporta si transportul de catre furnizor. Daca pur si simplu doar te razgandesti, atunci vei suporta transportul inapoi.
Daca te razgandesti fara motiv legal si nu preiei marfa, atunci ea se inapoiaza furnizorului care va suporta cheltuielile, dar te va pune si pe lista neagra a cumparatorilor cu probleme, eventual iti va pretinde si despagubiri.

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca nu ridici coletul nu vei plati absolut nimic. Acesta va fi trimis inapoi,,,,, iar cheltuielile de transport vor fi suportate de vanzator. Probabil iti vei auzi cateva vorbe de dulce de la el,,,, insa mai mult nu ti se poate intampla.

| Violleta2022 a răspuns:

Se trimite inapoi la vanzator, iar tu risti sa pierzi banii pe de cumparatura.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu risca nimic ca e plata ramburs iubito. Risca sa fie adaugat la lista neagra a celor care comanda si sunt neseriosi si nu ii va mai livra nimeni nimic pentru ca taxele postale vor fi suportate de vanzator si sunt satui si ei de luat teapa.

| suntserios a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum ar putea pierde banii daca e ramburs?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu am observat ca a scris ca va platii ramburs. In cazul asta risca sa nu mai poata cumpara niciodata de la ei, fiind marcat ca un cumparator neserios.