| Maria_4737 a întrebat:

De ce muschii (de pamant) rezista la uscaciune?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La Polytrichum commune( muschiul de pamant ) frunza are o niste particularitati care-i permit organismului sa reziste in conditii de uscaciune :

**Marginile limbului sunt formate dintr-un singur strat de celule ce prezinta in interior grauncioare de clorofila
**In regiunea mediana este pluristratificat si poarta la partea superioara o serie de lame dispuse perpendicular pe epiderma formate din 2-3 celule suprapuse care servesc atat fotosintezei cat si absorbtiei apei prin capilaritate( vezi aici lamelele : http://en.wikipedia.org/......ellen.jpeg )
** Pe timp de seceta marginile limbului se curbeaza spre partea superioara acoperind lamele si impiedica astfel pierderile de apa

2 răspunsuri:
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Importanța mușchilor

Muschii sporesc pătura de humus de pe stânci;
Protejează solul împotriva eroziunii;
Turba, care se formează în locurile mlăștinoase din resturile parțial descompuse ale mușchiului de turbă (Sphagnum), este utilizată ca îngrășământ organic, combustibil, material izolant.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mu%C8%99chi_%28plant%C4%83%29

| BybyAngel a răspuns:

In regiunea mediana este pluristratificat si poarta la partea superioara o serie de lame dispuse perpendicular pe epiderma formate din 2-3 celule suprapuse care servesc atat fotosintezei cat si absorbtiei apei prin capilaritate