| Sav_Alexandru_1990 a întrebat:

Am o intrebare putin mai ciudata, nu prea stiu cum sa formulez.
Caldura aragazului este uniforma sau rotunda?
Gen cum e ochiul de aragaz, gazul iese intr-un cerc... Doar in acea forma de cerc se incalzeste ( Fara centrul lui )
Sau cu totul?
Ma gandeam la grade, este mai fierbinte fix pe acea linie de cerc a ochiului de aragaz la inceput sau este incalzirea uniforma gara a fi la inceputul incalzirii un loc anume?

1 răspuns:
| SomethingFunni a răspuns:

Legile fluidelor dicteaza ca acea caldura se disperseaza la o rata proportionala cu temperatura ambientala.
In cazul in care nu ai o camera incalzita la 170° caldura se duce direct in sus deci e un inel.