| Alepa a întrebat:

Buna TPU am o intrebate. Cum pot sa fac acid clorhidric de ce am nevoie? Am inteles ca imi trebuie acid sulfuric dar pe langa el ce mai imi trebuie?

Răspuns Câştigător
| HIRIIX18 a răspuns:

Obtinere:In laborator, prepararea acidului clorhidric se face din clorura de sodiu si acid sulfuric.Ea poate fi efectuata intr-un balon in care se introduce o cantitate de de clorura de sodiu macinata:balonul se inchide 10510j912k cu un dop iar prin palnie se adauga, cu atentieacid sulfuric.Balonul se incalzeste; se degaja acid clorhidric gazos, care se colecteaza intr-un vas.

Industrial, acidul clorhidric se prepara dupa mai multe metode materia prima fiind fie clorura de sodiu, fie clorul.

a)Prepararea acidului clorhidric prin prin actiunea acidului sulfuric asupra clorurii de sodiu este un proces care are loc in doua etape.In prima etapa rezulta sulfat acid de sodiu, NaHSO4 care in a doua etapa reactioneaza la o temperatura mai inalta, cu alta cantitate de clorura de sodiu:

NaCl+H2SO4àNaH2SO4+HCl

NaH2SO4+NaClàNa2SO4+HCl

Reactia globala care se produce intre clorura de sodiu si acidul sulfuric la o temperatura peste 500*C este:

2NaCl+H2SO4à2HCl+Na2SO4

b)Prepararea acidului clorhidric prin sinteza:

H2+Cl2à2HCl

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din acid sulfuric nu poti face acid clorhidric.
Adica nu in sensul de a-ti prepara acasa, "in bucatarie".
Ambii sunt foarte periculosi, nu te juca cu preparatul sau folosirea lor!

| OnePiece a răspuns:

Din H2SO4 poti scoate HCl atata vreme cat il cuplezi cu o clorura, de exemplu NaCl sau KCl, pentru ca va rezulta sulfat de sodiu (sau potasiu) si acid clorhidric (HCl).

Ideea e ca ai nevoie de temperaturi mari, sa stii in ce proportii dozezi cele doua substante si mai ales de precautie! Cum a zis userul de mai sus, asa ceva nu faci in bucatarie.

| Alepa explică:

Dar se poate folosi sare de bucatarie cu acidul sulfuric pentru acid clorhidric?