| SanduFlaviusBoss a întrebat:

Am o nelamurire, mi-am achizitionat un Router Wireless Asus RT-AC87U Dual-band Wireless AC2400 Gigabit si vreau sa-mi cumpar 2 cabluri de retea de calitate, dar nu stiu ce tip de cablu (PIMF, STP, UTP) imi trebuie ca sa conectez modemul la router si routerul la calculator...
Multumesc!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

UTP, desigur.

| SanduFlaviusBoss explică (pentru mihai69):

In amandoua cazuri?

| mihai69 a răspuns (pentru SanduFlaviusBoss):

Care „cazuri"?!?

| doctorandus a răspuns:

Cablu Ethernet (UTP) de tip Cat5e. Cat6 e prea scump si nu-ti aduce beneficii in plus, iar Cat5 este slabut, merge doar la 100 Mbps.

| SanduFlaviusBoss explică:

Uff... Sa va iau altfel, vad ca nu intelegeti...
Spuneti-mi care sunt cele mai bune de aici si ce tip:
http://www.emag.ro/......ricedesc/c

| doctorandus a răspuns (pentru SanduFlaviusBoss):

Sigur, Cat7 si Cat6 sunt mai bune decat Cat5e, dar nu-ti trebuie mai mult de Cat5e, decat daca vrei sa dai banii degeaba.