| ElenaDumitrescu2000 a întrebat:

Am o problema FOARTE mare! Am 17 ani, si am fost violata.Mentionez ca eram virgina inainte de viol.
Joi a fost ziua unei prietene si m-a chemat la ea.Am ajuns acolo la ora 14 si am vrut sa plec la ora 17, deoarece se intuneca si afara era FOARTE frig. Celelalte fete au tot tras de mine sa mai raman, si uite asa s-a facut ora 19.La 19 am plecat cu o fata, care sta cam la 200m de mine.Nu m-am gandit ca pot sa patesc ceva.
Fata a ajuns acasa, iar eu mi-am continuat drumul.La un pod erau doi oameni, unul dintre ei era putin beat.Am trecut de ei si au inceput sa strige dupa mine,normal ca nu i-am bagat in seama. Dupa ce m-am indepartat putin au inceput sa ma urmareasca, apoi eu am inceput sa fug.Cand au vazut ca mi-am dat seama de faptul ca n-au intentii bune, au fugit si ei dupa mine si intr-un final m-au prins.Am inceput sa urlu,dar in zadar. Unul ma tinea la gura sa nu tip iar celalalt ma lovea pentru ca voiam sa scap.M-au dus in spatele unei toalete publice, unde m-au dezbracat COMPLET.Afara era foarte frig,plangeam si tipam, s-au uitat la mine cateva minute si dupa au inceput sa ma violeze. Dupa vreo 20 de minute au vazut ca nu mai reactionez deloc, mi-au furat geaca in care aveam telefonul si au plecat.Eu eram distrusa, sangeram pentru ca eram virgina inainte de asta si aveam dureri GROAZNICE.Am inceput sa ma imbrac,eram inghetata, am stat acolo juma' de ora pana am putut sa ma ridic in picioare si m-am dus acasa.Am ajuns acasa pe la 9. Aveam buza sparta si eram putin umflata la un ochi dar nu m-a vazut nimeni(locuiesc cu bunicii, mama e in Germania de 6 luni,de tata nu stiu nimic).In seara aia am plans mult, foarte mult.Nu-mi venea sa cred ce s-a intamplat.Nu pot sa dorm noaptea,ma simt ingrozitor! Acum nu stiu ce sa fac, am intrat in depresie.Ieri am vrut sa ma sinucid,dar m-am gandit la cei care ma iubesc. Bunicilor nu vreau sa le spun,sunt mai necajiti si nu vreau sa impart cosmarul asta cu ei! Mamei nici gand, ea tine foarte mult la mine si daca i-as spune probabil si-ar pierde mintile.N-am curaj sa merg la politie.Telefonul nu il mai am, o sa vorbesc cu mama doar de pe fix.Virgina nu mai sunt, si sunt foarte dezamagita.In momentul asta nu prea ma mai intereseaza ca mi-au furat telefonul si geaca,ma tem foarte tare sa nu raman insarcinata! Nu cred ca si-au dat drumul in mine,dar au avut acel lichid seminal care am inteles ca, contine spermatozoizi.Nu am idee ce sa fac,sunt complet neajutorata,cu ce pot incepe? Am dureri in zona aceea de cand m-au violat,nu stiu de ce.Bunicii m-au intrebat ce am patit dar le-am zis doar ca am o stare proasta care o sa treaca repede. Bunica s-a suparat putin pe mine,deoarece m-a trimis azi la magazin si nu am vrut sa merg,mi-e frica! Miercuri o sa merg la liceu(luni si marti nu pentru ca s-au inchis gradinitele, scolile si liceele din judet)si ma apuca groaza cand ma gandesc ca trebuie sa ies din casa.Sunt complet distrusa, nu stiu cu ce sa incep si cu ce sa termin.Va rog,niste sfaturi,ce pot sa fac? Sunt asa distrusa ca nu mai pot sa gandesc limpede! De ce sunt asa unii oameni? Nici nu pot sa exprim ce durere e acum in sufletul meu!
Va rog, ajutati-ma.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu poti sa stai si sa induri asa ceva!
Trebuie sa mergi neaparat la politie sa raportezi ce s-a intamplat, si la un medic ginecolog NEAPARAT. Jegosii aia e posibil sa fii avut ceva infectie, si oricum trebuie sa-ti faci un consult ginecologic dupa ce-ti incepi viata sexuala, poate face ceva si cu durerile. Mi-e scarba de societatea asta, nu stiu, chiar nu stiu cum as putea sa te ajut. Dar nu poti sa stai sa induri singura, am inteles, nu vrei sa faci mare caz din asta, dar macar fa-ti un control sa fii sigura ca e totul bine.
Nu cred ca ar risca nici sa incepi sa mergi la un psiholog o vreme, ar fi bine pentru tine sa te descarci si sa primesti niste sfaturi adevarate.
Imi pare extrem de rau. sad N-am cuvinte, ai multa grija de tine si iti tin pumnii sa fie totul bine la final.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! I mi pare rau ca ai pătit asa ceva, mergi urgent la politie, si faci plîngere, după aceea mergi la medicul tau ginecolog sa te consulte,, ce animale si au batut joc de tine, spune i mamei tale ce ai pătit, sa vina acasa, sa mearga ea cu tine, riscul unei sarcini este mare, nu sta asa cu durerile alea, ai avut macar luna asta ciclu? Erai in perioada fertilă? Ca daca erai, atunci poti vorbi de o sarcină, lichidul preejaculator de pe penis inaintea spermei are rolul de a lubrifia penisul, si da, contine spermatozoizi activi, in momentul penetrării poti ramîne gravidă. Mergi mîine la medic chiar daca este duminică, vei gasi spitale deschise, nenorocitii ăia care au abuzat de tine trebuiesc aspru pedepsiti de politie, mai ai frati, sau surori? De unde esti din ce zonă? Vinovata este fata aia care te a chemat la ea, nu trebuia sa mergi singură acasă, trebuia sa mergi cu un taxiu sau cu incă o persoană pana acasa la tine. multă sanatate.

| mihai69 a răspuns:

112, imediat!
Fără nicio teamă!
Nu trebuie să lași niște netrebnici liberi, să mai facă și altora ce ai pățit tu.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| OMEGALIN a răspuns:

...Cand am inceput sa citesc credeam ca e una din acele intrebari cu tenta amuzanta.Pe masura ce am citit am realizat ca e serios si in momentul acesta sunt marcat, sa spun asa. Vreau sa incep cu cel mai important lucru si anume, renunta la ideea de sinucidere.Pe mine ma ajuta gandul ca viata e o lupta iar atata timp cat inca se mai poate, mai bate inima in mine si nu am murit, de ce as renunta eu insumi la lupta? Nu pierzi pana nu renunti.
Si incearca sa nu te lasi prea mult afectata de acest lucru, desi sunt sigur ca nu o poti face si realizez ca e o situatie dificila, trebuie sa intelegi ca nu trebuie sa traiesti cu frica de acum inainte si sa-ti continui viata.Multe lucruri se vor mai ivi, nu pot spune daca la fel de grave, mai mult sau mai putin, dar lucruri bune si lucruri rele se intampla zilnic.Trebuie sa constientizezi ca nu se incheie nimic aici si sa realizezi ca mai ai un drum lung in viata. Dupa ce treci de gandurile sinucigase,lucru care ar trebui sa-l fi facut pana acum, lasa alea in urma, nu sunt o rezolvare.E de apreciat curajul pe care il ai, sa descrii ce ai patit in public, dar acum trebuie sa faci acelasi lucru si in realitate.Nu-ti cunosc familia. Bunicii tai e posibil sa nu poata face mare lucru,dar trebuie sa discuti cu mama ta, vezi ce zice si ea si indiferent de ceea ce zice, du-te la politie cat mai repede, cat inca mai iti amintesti cat mai bine fetele indivizilor, sa poti sa ii descrii.Incearca sa-ti notezi orice lucru ce ar putea ajuta pe care ti-l amintesti.Si neaparat sa discuti si cu mama ta,o sa fie un lucru dificil de facut, dar trebuie facut.
Iar legat de liceu, sa ignori total orice lucru rau, oamenii inteligenti te vor sustine iar cei care nu o vor face si cei care se vor amuza nu merita sa le acorzi atentie.
Tot ce-ti mai pot spune e sa ramai puternica, sa-ti continui viata cu barbia ridicata si zambitoare.Nu te lasa pusa la pamant de acest incident.Pari o fata foarte inteligenta.Sunt sigur ca in timp viata iti va deveni mult mult mai buna.
In caz ca simti nevoia sa discuti cu cineva, trimite-mi un mesaj happy

| Wordofthat999999 a răspuns:

Unii barbati sunt niste animale si sa fie castrati, iar boasele lor sa fie aruncate si mancate de caini, ar trebui ca p*** lor sa fie torturata ca unele fete care nu merita sunt primele victime, fete nevinovate cu probleme, eu daca as fi in locul tau i-as omora!

| CristianTentacion a răspuns:

Dami in privat facebookul tau si iti voi spune prin ce am trecut eu si cum am facut fata situatiei si tot am 17 ani si sunt din 2000

| persoană1234 a răspuns:

Cum s-a rezolvat?