| Anothergirl22 a întrebat:

Am o urgență. Am o mașină de spălat rufe Arctic C 1000 A. Nu mai găsesc manualul de utilizare. De dimineață, am vrut să pun haine la spălat. Sâmbătă am oprit mașina în timpul programului deoarece era le rapid 30 și mergea deja de vreo 2 ore, chiar dacă am resetat-o. Acum, am pornit-o și începuse să spele le programul de spălare ca sâmbătă. Am resetat-o de pe Stop 3" și dacă o pornesc se aprind ultimele două beculețe și scoate um sunet ciudat. Ce s-a întâmplat? E stricată. Aș putea să folosesc o combinație de butoane pentru a o repara?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Scoate-o din priza si fixeaza programul pe care il vrei. Daca nu are vreun defect va merge normal.

| Anothergirl22 explică (pentru darrio2007):

Nu mai funcționează deloc. Doar scoate un bârâit și atât. sad Sper să o ducă la reparat și să se rezolve problema. Mulțumesc pentru răspuns! Ar putea fi blocat furtunul acela prin care se scurg rezidurile?

| darrio2007 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Da. Si asta e o cauza. Alimentarea cu apa este deschisa?

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Sau mizerie jos la filtru. Undeva jos in partea din fata.

| Anothergirl22 explică (pentru darrio2007):

Da, este deschisă. O să o golească tata când vine acasă. Sper că nu s-a stricat din cauza neglijenței mele... crying

| darrio2007 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Si eu sper sa nu.

| Anothergirl22 explică (pentru darrio2007):

S-a rezolvat. A fost înfundată cu un elastic și a mai avut încă ceva probleme. Am reușit să spăl cu ea pe 2 programe și e bine. Mulțumesc mult pentru răspunsuri, din nou!

| darrio2007 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Uite colea manualul:
http://www.arctic.ro/media/products/manuale/AE800A+.pdf

Și exact cum scrie acolo: „ Dacă nu reuşiţi remedierea problemelor după urmarea instrucţiunilor din această secţiune, consultaţi vânzătorul sau agentul de service autorizat. Nu încercaţi niciodată să reparaţi produsul pe cont propriu."
Așadar, dacă ai apăsat butonul ăla timp de trei secunde și mașina tot nu merge, trebuie dusă la un service (sau și mai bine - chemat un tehnician acasă).