| AYKSSSSSSS a întrebat:

Bună TPU!
Am primit recent o invitație de la un prieten din Ucraina. El are o casă mare lângă plaja din Zatoka/Bugaz (aproape de Romania, la vreo 60 km de Odesa).
Ne-a invitat o săptămână la el, luna aceasta. Am avea asigurată cazarea, mâncarea, transportul foarte ieftin. M-am uitat pe niște poze și e foarte frumos.
Nu știu dacă să accept invitația în contextul războiului din Ucraina. El m-a asigurat că nu se întâmpla nimic, că zona aceea nu e deloc afectată de război.
Nu știu ce să fac, voi ce ați face?
Dacă eu și familia mea ne hotărâm să plecăm avem nevoie de ceva acte în afară de buletin/ pașaport?

P.S. Nu stiu ce categorie sa punhappy
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu risca ca legile se schimba peste noapte si daca se da ordin sa se inchida granita (nimeni nu intra, nimeni nu iese sunteti prinsi acolo.
Mai amanati 1 an de zile, macar sa se termine razboiul asta, ca aia fug din Ucraina si tu te duci cu gatul direct in lat... riscandu-ti viata?

| AYKSSSSSSS explică (pentru Violleta2022):

L-am întrebat pe prietenul acesta dacă putem amâna un an, dar el cred că s-a supărat puțin și a spus că doar acum poate.
Menționez că acest prieten mi se părea de încredere. L-am cunoscut la un eveniment la Iași și am păstrat legătura online (tatăl lui e rus și mama moldoveancă)

Oricum cred că e prea periculos la Zatoka momentan, poate peste o lună dacă se mută conflictul mai spre nord.

| Yuoia a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

Daca in contextul actual se supara ca nu mergeti "azi", ceva e ciudat acolo. Cauta-ti alti prieteni.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mă, credeam ca te duci sa te bati cu rusul, de-aia te-a chemat.
Dar ai doar 16 ani.

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

La ei nu conteaza varsta. Numai irakienii au fost criticati pentru instruirea copiilor. Acum cateva zile am vazut o stire la tv care ii luda pe ucrainieni pentru instruirea unor copii de 9-10 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu cred ce spui cu ucrainienii si cu acei copii. Multe stiri sunt fake. Nu crede tot ce se scrie pe net sau la tv.
Din 24 februarie, dezinformarea populatiei este la cote maxime.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Personal nu as merge. Mi se pare extrem de periculos. Nu vad de ce ai risca viata ta si a familiei tale pentru ceva gratis, intr-o tara in plin razboi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zatoka nu e regiunea aia de au bombardato rușii de câteva ori că sa taie accesul spre Odessa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu aș pleca. Acolo nu va veni războiul prea curând.

| relian a răspuns:

Eu zic sa va vedeti de treaba,nu aveti plaja in RO? In Ucraina nu au aia plaja mai frumoasa ca cea din RO.
Plus de asta aia nu-s oamenii de incredere,mai degraba am incredere intr-un turc decat in rusi,hai sa le zicem ucrainieni.
Pe ala il stii,dar nu este doara ala acolo,is atitia,te uiti intr-un anume fel la unu si cine stie ce i se nazare laughing astia asa sunt,is de aia salbateci
Stii de ce au devenit si basarabenii asa? Ca si aia din basarbia cam tot la fel sunt,gen zici cas din padure,cred ca din cauza ca au avut influente de la ucrainieni,de la rusi.
Romanii nu-s asa,aia au alt comportament,de incredere nu se poate vorbi,desi eu in locul tau m-as duce in Turcia,sau in RO,iar daca nu-ti permiti,stai acasa ca e mai sigur,te duci la un riu la un lac in ro,o sa fie ok.
Niciodata sa nu mergi in zone unde este in desfasurare un razboi,indiferent ca razboul este mai departe,oamenii acelor locuri in caz de razboi poat sa faca multe chestii,nu are cine sai traga la raspundere,pentru ca este razboi,e balmuc deci evita tara unde este razboi,nu conteaza ca e Ucraina, ca e mai stiu eu ce alta tara.

In caz de razboi apar tot felul de activitati de astea gen tilharie, omoruri, vilori etc, ce nu le mai poate controla nimeni, tocmai pentru ca e razboi.

| johnnny123 a răspuns:

Pe bune, nu ți-ai mai găsit unde să-ți petreci vacanța decât într-o țară în război, să înoți în mare printre mine și să auzi rachete?

Odessa a fost bombardată acum o săptămână și poate fi bombardată în orice moment. Crezi că 60 km este o distanță chiar atât de mare?

| gabicoo a răspuns:

Stai cuminte în banca ta! Oricând poate cădea o rachetă în localitatea respectivă! La Cetatea Albă (destul de aproape de Zatoka) nu au bombardat un hotel și o tabără de copiii?

| Brizbriz a răspuns:

Dap, du-te, e foarte "frumos" acolo
https://www.google.com/......ps?/search
si e departe "rau" de razboi:
https://www.youtube.com/watch?v=rVKWpAEX3go

mare e gradina lu' D-zeu si multi mai sar si gardul

| Yuoia a răspuns:

Pasaport musai. Cu CI nu se poate intra.
In locul tau as sta acasa. Dar voi faceti cum vreti. Numai sa nu ceara rudele ajutor de la Statul Roman pentru repatrierea cadavrelor. Ca noi nu avem bani si pentru iresponsabili.

| DovleacTurbat a răspuns:

Îl cunoști pe prietenul ăsta al tău sau e ceva virtual?
V-ați mai vizitat și înainte? Dacă acum este pentru prima dată când primești o astfel de invitație, dpmdv ceva este suspect.

| 1234568807 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Da, primesti o invitattie, de la un prieten virtual necunoscut care locuieste intr-o tara bombardata de Rusia, cum sa nu accepti? laughing

| timidu89 a răspuns:

Daca vrei sa mori neaparat du-te. Ori violat ca in parnaie cand vad ca esti mamalicichi laughing)

| gabicoo a răspuns (pentru timidu89):

Sau poate prietenul ăla al lui are nevoie de niste pașapoarte românești cu care să o taie din Ucraina!

| timidu89 a răspuns (pentru gabicoo):

Ori e rus si ala o murit demult big grin posibil orice, bine nu il vad de se duce. Mai bine in jungla decat acolo sa mergi

| gabicoo a răspuns (pentru timidu89):

Stai că abia acum mi-a picat fisa! Ăsta care a pus întrebarea nu poate fi altcineva decât Reghecampf! Vrea să meargă la mare dar să fie undeva aproape unde Prodanca nu are tupeul să-l urmărească!

Dragă Reghe mergi e locul ideal pentru tine! Și ce dacă vor trage rușii câteva rachete! Vor pica peste vilele unde sunt cazați rapidiștii și dinamoviștii cu amantele lor!
Fortza Steaua! UE Becali!

| Ka0ru a răspuns:

Mai bine ramaneti acasa decat sa riscati.