| Codrinela a întrebat:

Am probleme de concentrare si nu știu cum sa rezolv asta.
Am bac anul asta...
Am observat ca pot învăța 2 pagini de caiet studentesc in doar1 zi cu greu.
Si cand ajung la liceu uit cuvinte si la teste sau ascultare incurc cuvinte sau combin propozițiile intre ele sau chiar uit ce am învățat.
Știu că învăț ca un papagal sau robotic.
Doar că nu știu cum sa fac sa învăț logic.
Sa imi rămână in cap ceva.
Recomandări?

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Tu te plangi ca invatai 2 intr-o zi? eu ca mi-am frecat creieri sa invat juma de pagina de studentesc in 4 zile, am ramas prost, nu ma asteptam sa nu pot.Dar creieru meu numai e antrenat ca pe vremea cand eram la scoala.Am renuntat, m-am culcat cu dureri de cerebeli 3 zile la rand, am dat dracu si juma de foaie si totlaughing daca nu esti facut pentru asta, nici o sansa.Creieru e un muschii pe care il antrenezi, intelegi? Daca tu nu il antrenezi 8 ani de scoala si apoi vrei sa faci minuni, nu prea potiAm fost in situatie similara a ta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai invatarea logica presupune sa faci niste conexiuni intre informatiile pe care le citesti. E greu dar cu antrenament o sa reusesti

| laSoledad a răspuns:

Sa nu mai dai atentie lucrurilor care iti distrag atentia - telefon, calculator, internet, animale de companie, prieteni - atunci cand inveti. Sa reduci statul pe internet. Si sa citesti mai multe carti. Cititul cartilor are darul de a te face atent, de a-ti cumula atentia intr-un singur loc si iti pune creierul in functiune. Iti dezvolta gandirea. Ce te mai poate ajuta e scrisul. Cand iti pui gandurile pe hartie, iti faci ordine in minte si simti ca nu mai ai haos printre ganduri. Ce te-ar mai putea ajuta e sa cauti pe Youtube lectii de a tine un discurs, de a vorbi in public. In momentul in care te vei deschide sa verbalizezi ce gandesti, vei simti ca usor-usor iti pui ordine in ganduri si iti va veni din in ce in ce mai mult curaj sa vorbesti. Increderea in tine te va face sa-ti fie mai usor sa te exprimi. Iar increderea in tine ti-o vei capata cand vei face cat mai multe exercitii de a vorbi. Pentru a-ti imbunatati logica, citeste cat mai mult si rezolva cat mai multe exercitii la matematica. Vei gandi mult mai usor, mai ordonat si mai lejer odata ce vei trece prin cat mai multe probleme matematice.

| Sonia822 a răspuns:

Cand dormi, nu trebuie sa ai televizor in camera, desi banuiesc ca ai. Telefonul, laptopul, trebuie scoase. Lipsa de energie si lipsa de concentrare apar ca urmare a toxicitatii alimentelor. Renunta la KFC, Mc, mananca doar ce-i facut in casa, fara delicat, knorr, etc. Trebuie si regim, sa nu mananci alimente care imping la somn. Bea ceaiuri, orice, ia magneziu, si bea zilnic catina (bobite date la blander, torni apa peste ele, pui si miere) zilnic. Da energie. Totul tine de alimentatie. Dar si de sport. In weekend mergi in parc si alearga. Pt alungarea oboselii, pentru scoaterea toxinelor din organism. Apoi va veni si puterea de concentrare. Dease, menea, trebuie rezolvate toate problemele personale, ca sa fie pace, sa nu te distraga nimic.

| Cosmin483 a răspuns:

Îți recomand să iei bilomag forte pentru concentrare. Am luat eu când am dat evaluarea națională și am luat note foarte mari. Îți recomand să iei o pastila la 2 zile.

| TheMaker a răspuns:

Ce faci tu este toceală, nu învățat. Trebuie să fii mai atentă în clasă. Iar atunci când nu înțelegi întreabă profesorul. Ori de câte ori este nevoie.