| Ioanna1997 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste raspunsuri cat mai concrete de la persoane care au trecut prin asa ceva.
Pentru certificatul de conformitate am depus toate actele necesare. Diplome, certificat de nastere, casatorie si ce mai era nevoie pe acolo. Intrebarea mea este urmatoarea. Daca diplomele din scoala erau pe numele de domnisoara, si eu intre timp m-am casatorit si mi-am schimbat numele de familie, pe ce nume imi va veni certificatul de conformitate?
Am auzit diferite opinii din diferite parti. Unii spun ca se elibereaza pe numele de domnisoara, Altii spun ca se elibereaza pe numele actual de familie.
Mentionez ca sunt casatorita de 22 de ani, si nu mai am nici o treaba cu numele vechi. Acum am nevoie sa stiu pe ce nume imi vine certificatul de conformitate pentru ca am diplomele pe numele de domnisoara si nu am idee ce am de facut. Am sunat si la cei de la DSP si mi s-a spus ca nu are cum si ca se elibereaza pe numele actual, dar sincer de la tara asta ma astept la orice.
Va rog daca stiti sau ati trecut prin asa ceva, chiar as avea nevoie de ajutor. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul iti va fi pe numele din actul actual de identitate, respectiv numele de familie de acum.

1 răspuns: