| baiatuucupizzza a întrebat:

Am un hdd care nu merge cum trebuie si trebuie sa il duc la garantie si vreau sa stiu daca pot sa il "inlocuiesc"cu un stick, adica sa instalez windowsul pe stick si sa booteze de pe stick fara hdd...Se poate?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

NU, pentru ca este protejat la copyright si nu permite rularea de pe medii externe. Poti sa-l instalezi, dar nu va rula. Sau poti sa-l faci sa ruleze daca modifici niste fisiere in registri care au legatura cu USB-urile. Insa e foarte mult de munca si multa pricepere. Gasesti pe net cum se face asta. Pentru XP functioneaza pentru ca am facut eu. Pe win 7 nu am incercat.

| baiatuucupizzza explică (pentru K0sti):

Pe xp am incercat totul merge bine dar cand isi da restart apare buescreen si se blocheaza acolo.Am incercat cu mai multe cd-uri de win xp sp2/3 si majoritatea se blocau la format...

| K0sti a răspuns (pentru baiatuucupizzza):

Normal, vei avea buescreen tot timpul. Mai citeste ce am scris anterior!

| baiatuucupizzza explică (pentru K0sti):

Incerc pe linux...

| Adina87 a răspuns:

Salut! Nu, Windows-ul (oricare versiune) nu poate fi instalat pe un storage la care sistemul se conecteaza prin USB. Poti incerca in schimb o distributie de linux (ubuntu este foarte ok pentru incepatori) care poate fucntiona de pe un sistem storage care se conecteaza prin usb.