| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a întrebat:

As avea nevoie de un sfat și un ajutor :'( Urmez clasa a 12-a acum și o fac in România, dar după ce dau bacul vreau sa ma mut in Anglia la facultate și nu știu engleza foarte bine, cât sa țin o conversație, ma încurc când vorbesc cu cineva pana stabilesc cuvintele și as vrea sa învăț sa înțeleg din filme, sa învăț cuvinte și ce am nevoie pentru a ajunge la o facultate și acolo îmi va fi ușor cu colegii, am un an la dispoziție sa învăț bine engleza, cum as putea face sa învăț? Va rog mult de tot sa ma ajutați, voi cum Spune-ți sa fac? Dar sa învăț bine și multe cuvinte și tot, o sa am ambiție și am sa învăț dar as vrea sa îmi Spune-ți cum! Va dau funda și voturi, va mulțumesc mult!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand reia gramatica cu multe multe exercitii si asigura-te ca o stii la perfectie, chiar si chestiile mai putin folosite, ca le folosesti natural, ca nu stai nici o clipa sa te gandesti ce timp al verbului iti trebuie, chiar in fraze complexe. Nu vei putea niciodata intelege engleza academica daca nu stii perfect gramatica. In acelasi timp, ia-ti carti in engleza (sau scoate la imprimanta articole complexe de pe wikipedia). Citeste-le cu atentie si fiecare cuvant pe care nu il intelegi trece-l intr-un vocabular, cu traducere cu tot. Cand ai 30 de cuvinte, opreste-te si invata-le bine. Apoi roaga pe cineva sa te asculte sau trece-le intr-un document pe calculator fara traducere, si amestecate (adica nu in ordine). Si completeaza-le. Daca nu stii unul, reciteste-le cu atentie de 2-3 ori pe toate si tot asa pana reusesti sa la faci de doua ori consecutiv fara greseala. Continua. Cand ai 90 de cuvinte invatate asa, fa un documente cu varianta lor in engleza si completeaza traducerea in romana. Daca eziti sau gresesti vreunul, reia invatarea cuvintelor pana reusesti sa faci perfect la toate, fara nici o ezitare. Intotdeuana reia textul din care le-ai scos, dupa ce ai invatat cuvintele, si reciteste- pana il intelegi la perfectie. Daca reusesti sa inveti cate 90 de cuviunte pe zi, intr-un an vei sti engleza binisor (nu cata iti trebuie ca sa faci performanta la facultate, dar cata sa poti sa te descurci)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Universitatile bune din Anglia iti vor cere Cambridge-ul. Eu zic sa te duci la cursuri de Cambridge. Te vor ajuta mult.

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mulțumesc, spune-mi te rog. găsesc și in Timisoara, județul Timiș? Și când au loc acelea și ce pot învata acolo?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Gabriella_Anna_Cristinna_1999):

Din pacate nu au sediu in Timisoara. Au doar in Bucuresti vreo 3 si in Iasi. Examinarile au loc pe toata perioada anului. Ar fi trebuit doar sa te inscrii la cursuri, care costa undeva la 1000 lei. Ai fi facut undeva la 8-10 ore de engleza pe saptamana. Cursurile (dar si examenul) constau in gramatica, texte de citit si raspunsuri pe baza textelor, eseuri, o proba orala si o proba de raspuns la intrebari pe baza unor dialoguri pe care le auzi. De obicei, facultatile din afara iti cer Cambridge-ul. Sau poate iti vor da un test de limba engleza la inscrierea in facultate.

| Legion7X a răspuns:

Îți dau un sfat nu învăța prima gramatica învață cuvintele cât mai multe și cumpară un dicționar dacă vrei să înveți original.
De exemplu eu am Andrei Bantaș de 70.000 de cuvinte Englez -Român îl iei de pe net de la Teora.
Gramatica o înveți când ai acumulat un număr mai mare de cuvinte și expresii.
Nu ai cum să înveți gramatica dacă nu ști sensul cuvintelor.

| Kiwibibilă a răspuns:

Gaseste un profesor cu care sa faci pregatire intensa.

| 1918 a răspuns:

Buna
Incearca https://www.duolingo.com/

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 explică:

Va mulțumesc foarte foarte mult! Și pot învață cumva și din filme pana ajuns sa iau și meditații și mai fac eu suplimentar? și in cât timp as putea sa înțeleg engleza din filme fără subtitrare dacă învăț zi de zi și ascult muzica și ma uit la filme cu traducere?

| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 explică:

Ma gândesc ca pana in Ianuarie pot învață bine engleza și vreau sa învăț de acum, eu m-am apucat deja sa învăț și am învățat dar tot mi-e frica sa nu uit, dacă eram in Anglia era mai ușor cs vorbeam zilnic, acum mi se pare ca unele le uit... și am ambiție sa învăț crying( chiar am emoții pentru când ma voi muta.