| ღჩօოჩօղყƙღ a întrebat:

As dori sa incep scoala de soferi, si as dori sa dau traseul inainte de 1 iunie, avand in vedere ca atunci se schimba legislatia (se baga poligon si condus de noapte). Intrebarea mea e urmatoarea: eu in 23 mai implinesc 18 ani, as putea sa dau sala in 23 mai? Si dupa cat timp ma pot programa la traseu? Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am vazut inca o asemenea prevedere privind examinarea, unde ai vazut-o?
In orice caz poti incepe scoala de conducere la 17 ani si 9 luni, sa sustii proba teoretica (sala) in ziua cand implinesti 18 ani si apoi vei fi programat la proba practica, nu cred ca vei fi programat asa repede, din cate am vazut si pe TPU se asteapta 1, 5 - 2 luni de la proba teoretica la cea practica, uneori chiar mai mult.

| ღჩօოჩօղყƙღ explică (pentru Ioandelasal):

Mai multe persoane mi-au spus ca urmeaza ca la 1 iunie sa se bage poligonul si condusul de noapte

| Ioandelasal a răspuns (pentru ღჩօოჩօղყƙღ):

Lasa persoanele, pot spune multe, deocamdata nici n-am auzit sa fie o propunere de modificare a Codului rutier (OUG 195/2002) in acest sens. Pana se va face aceasta propunere, se va adopta in Parlament, va fi promulgata de Presedinte, publicata in M.Of. si va intra in vigoare o sa treaca destul timp.

6 răspunsuri:
| Anonimmm98 a răspuns:

Daca iei sala din prima o sa te bage la traseu cam peste o saptamana

| suntserios a răspuns (pentru Anonimmm98):

Vrei sa zici 2 luni... ca asta e media in mai toata tara

| Anonimmm98 a răspuns (pentru suntserios):

Pe mine asa m-au programat prima data, cand am luat sala.De asta zic..traseul l-am picat si cand am mers a doua oara sa ma reprogramez intr-adevar m-au programat cam peste 1 luna jumate. Asta-i Romania!

| Graur_AnaMaria_1999 a răspuns:

Da, poți face asta. Așa a făcut și fratele meu. Funda? =)