| AndreiGOL a întrebat:

as vrea sa lucrez in Germania si vreau sa stiu daca e sau nu teapa.
Uitati-va la link asta. https://www.olx.ro/......d3Jwd.html

Am vorbit cu o doamna la telefon.
Imi spune actele necesare buletin, cazier si cate clase am absolvit.

Imi spune ca salariu e de 1500 euro, e o fabrica de napolitane din Munchen 40 de ore lucrate imi da un bonus. Firma e in Bacau. Contractul se face tot in Bacau. Plecarea e in fiecare saptamana. Bineinteles biletul il platesc in Romania pana in Germania, pana in Munchen, pana in fabrica si la cazare. E ceva dubios, este vreo teapa sau ceva in mijloc?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am lucrat ca agent cu o asemenea firmă. Trimitea oamneni să muncească la negru în Italia și cu contracte de muncă în Irak.
Nicăeiri condițiile povestite nu erau exact ca în ofertă, dar oamenii câștigau banii promiși. Dacă nu cere nimic în plus, de fiecare om trimis ea primește comision, dacă omul rămâne acolo, nu dacă pleacă imediat acasă, că nu a fost plătit, etc. Așa că s-ar putea să nu fie țeapă. Fii atent la ce acte semnezi. Dar cum este exact, vei afla doar acolo.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți cere să le dai tu bani pentru intermediere, s-ar putea să fie țeapă.

| AndreiGOL explică (pentru sadrian46):

Pai a spus fara taxe fara nimic contractul il fac in Bacau plecarea e infiecare saptamana. bine inteles stau in Bucuresti. trebuie sa am actele necesare. te poti uita si tu sa vezi daca este sau nu teapa. am si spus ca daca cer bani in in plus in afara de transport + taxe intermediere sa nu fie ceva in mijloc am si spus pai si femeia a spus ca NU. problema e sa nu iau teapa acolo sa fiu sclav. dar nu cred tu ce spui? ma duc sau nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiGOL):

Am lucrat ca agent cu o asemenea firmă. Trimitea oamneni să muncească la negru în Italia și cu contracte de muncă în Irak.
Nicăeiri condițiile povestite nu erau exact ca în ofertă, dar oamenii câștigau banii promiși. Dacă nu cere nimic în plus, de fiecare om trimis ea primește comision, dacă omul rămâne acolo, nu dacă pleacă imediat acasă, că nu a fost plătit, etc. Așa că s-ar putea să nu fie țeapă. Fii atent la ce acte semnezi. Dar cum este exact, vei afla doar acolo.