| ZEYN a întrebat:

care este distanta legala de a emite in FM?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o distanta legala, aria de acoperire a unui post de radio depinde de puterea emitatorului si aceasta este stabilita prin autorizatia de transmisie. De asemenea, tot in autorizatie, este prevazuta si frecventa pe care are dreptul sa emita, fiecarei tari ii sunt acordate anumite frecvente.

| wj a răspuns:

Nu cred ca exista o distanta legala. Ci o frecventa. Radiocom-ul care se ocupa cu emisia radio (din cate stiu eu) au antene dispuse pe intreaga suprafata a tarii, si ei au antene de o anumita putere. In diferite zone ale tarii acelasi post radio are alta frecventa pentru a nu avea interferente cu emisiile radio din tarile invecinate.

| ZEYN explică:

Am vazut pe internet tot felul de scheme cu emitatoare de 800 m sau mai mult sunt pasionat de electronica si asi dori sa realizez un astfel de circuit fara sa ma trezesc cu politia pe cap.