| Alepa a întrebat:

Ce cablu de alimentare cu curent sa folosesc pentru un aparat de sudura.

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Sunt 2 posibilitati:
1. ai facut aparatul ala de sudura manual, si atunci ar trebui sa stii ce faci
2. l-ai cumparat si atunci ar trebui sa primesti si cablu

in orice caz, vezi pe unde il infigi, un aparat de sudura consuma ENORM, asa ca firele de curent ale retelei, prelungitorului, etc. daca nu sunt perfect legate, atunci se pot incinge pana ia foc

in plus ar trebui sa ai si sigurante destul de puternice, cred ca 25A nu sunt indeajuns

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru un aparat de sudura de "uz casnic" (cu electrozi pana la 3. 25mm) se poate folosi cablu de alimentare litat de cel putin 2. 5mmp x 3, preferabil cu dubla izolatie, izolatia exterioara din cauciuc.

| darrio2007 a răspuns:

Cablul cu care il cumperi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In cartea tehnica a aparatului scrie se alimenteaza la tensiune cutare, si impreună cu aparatul ai cablul lui de alimentare si vezi ce alte accesorii mai ai la el, sau nu este nou?

| Panamax a răspuns:

Un prelungitor nu prea lung cu conductor de 2, 5 mm patrati este suficient.