| Marisaaaa a întrebat:

Ce pot sa fac sa îmi crească parul mai repede? Am parul pana la umeri și as vrea sa îl mai lung.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Buna!
Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an ( cam 1-1, 5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Sper sa iti fie de folos!
Pa pa! happy

4 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Sa astepti.Crede-ma ca altceva nu ai putea sa faci.Si un lucru foarte important.Sa ii tai toata arsura.Altfel va fi si mai spicuit cand va"creste". Crede-ma ca stiu ce zic.Am incercat toate tampeniile cu masti de ricin de ulei de masline, de cocos, masti cu mere si miere, mi-am pus si oua in par(wtf) l-am spalat cu un sampon care se facea reclama chiar si la televizor(m-a umplut de matreata)si inca alte multe tampenii.Si ghici ce! Nu au avut nici un rezultat! Dar un lucru iti pot spune sigur ca te-ar putea ajuta putin.Ai grija ce mamanci.Incearca sa consumi mancare cat Mai sanatoasa si ai sa vezi ca si tenul tau o sa se schimbe(in bine bineinteles).
Acum conteaza si cat de repede iti creste.Asta difera de la persoana la persoana.Ai putea daca iti permiti sa iti pui extensii.Dar eu zic ca timpul le rezolva pe toate.

| Marisaaaa explică (pentru Giulia97Anna):

Mulțumesc mult!

| Giulia97Anna a răspuns (pentru Marisaaaa):

Sper ca te-am ajutat cu ce ti-am zis.Si mastile de par nu iti fac sa creasca parul repede.Doar sa il faca mai matasos si mai usor de descurcat cand il piepteni.Atat.

| Violleta2022 a răspuns:

Stimuleaza-i cresterea cu masti de ulei cald (ricin si ulei de masline) la radacina firului de par, cel putin 2-3 ore.
Tratamentul se poate face saptamanal sau de 2 ori pe spatamana, timp de cel putin 2 luni.
Parul creste 1-1.5cm/luna!