| xseven7 a întrebat:

Buna, TPU! Ce trebuie sa stiu atunci cand trimit un colet prioripost?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Ambalajul trebuie sa fie de calitate, sa reziste daca este aruncat si cade de mai multe ori
2. Sa fie marcat "Fragil", sa fie manipulat mai cu atentie (nu are efect obligatoriu)
3. Sa scrii adresa exacta, cu codul postal corect, altfel va fi un pretext: de ce a intarziat coletul.
4. Daca vrei sa ajunga coletul repede (in 2-3 zile lucratoare), atunci mai bine apeleaza la o firma de curierat rapid, te va costa la fel sau doar un pic mai mult, iar coletul va fi dus acasa la destinatar (nu mai trebuie sa "vaneze" la posta).

| xseven7 explică (pentru Bula):

Vreau să ajungă pe data de 4 decembrie, urgent! Însă e imposibil cu poșta română. Nu cred că distanța de la un oraș din Vâlcea până la București este chiar așa mare... Asta e! O să încerc să trimit luni, măcar!

| Bula a răspuns (pentru xseven7):

De luni dimineata pana marti ai sansa doar cu curier rapid.

| xseven7 explică (pentru Bula):

La mine acolo, în orașul uitat de lume, nu există o firmă de curierat rapid! Doar prioripost.

| xerxes1 a răspuns:

Ca Posta Romana este ultima solutie.