| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Cei care lucrează în cadrul armatei nu pot să-și facă o afacere, nu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot, conform L.80/1995, privind statutul cadrelor militare, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30. Ofiţerii, maiştrii militari şi subofiţerii în activitate au obligaţia de a nu efectua activităţi care contravin demnităţii, prestigiului şi normelor de comportare ce decurg din calitatea lor de cadre militare.
  Cadrelor militare în activitate le este interzis:
  a) să îndeplinească alte funcţii decât cele în care sunt încadrate, cu excepţia cumulului prevăzut de lege, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului apărării naţionale;
  b) să fie asociat unic ori să participe direct la administrarea sau conducerea unor organizaţii ori societăţi comerciale, cu excepţia celor numite în consiliile de administraţie ale regiilor autonome şi societăţilor comerciale din subordinea, coordonarea sau sub autoritatea Ministerului Apărării Naţionale şi ale filialelor acestora, din cadrul industriei de apărare sau în legătură cu aceasta."

| AlexAL275 explică (pentru Ioandelasal):

Dar de ieșit poți să ieși?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexAL275):

Da, poti iesi, dupa ce ai lucrat perioada stabilita prin contract. Daca nu lucrezi intreaga perioada atunci va trebui sa platesti cheltuielile de scolarizare, proportional cu perioada ramasa de lucrat la data iesirii.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| krypton1234 a răspuns:

Nu, nu poti dar ai mai multe beneficii in trai gen chirie pe sau chiar casa de la stat, vacante mai ieftine, abonamente cu reducere sau gratis care sunt legate de stat.

| AlexAL275 explică (pentru krypton1234):

De asta știu și eu. Dar eventual poți să te retragi după o anumită perioadă? Trebuie să plătești și banii pe care i-au bagăt statul în tine, nu?