| adrili10 a întrebat:

Buna tpu.Contul de economii este o sursa de venit?
Daca am bani stransi pe contul curent se acesta se considera cont de economii.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suma depusa in cont nu este sursa de venit ci un depozit de bani.
Venit este dobanda primita de la banca pentru banii din cont.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e o sursa de venit
Conturile de economii au alte dobanzi si uneori si alte conditii de scoatere a banilor

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu, nu este "venit" (in afara de dobanzi), dar este "avere". De ex. poti fi prea bogat pentru a primi social.

| flixbuster a răspuns:

Contul curent si contul de economii sunt doua conturi/produse diferite. De altfel, au si IBAN-uri diferite. Pentru ca banii din contul curent sa ajunga in contul de economii este nevoie de un transfer intre conturi proprii (intra-bancar si gratuit - sau cel putin nu stiu eu nici o banca ce comisioneaza un astfel de transfer).

Exemplu (de la BT):
- cont curent: http://www.bancatransilvania.ro/pentru-tine/carduri/cont-curent/
- cont de economii: http://www.bancatransilvania.ro/......-economii/

General vorbind, dobanda la contul curent este mai mica decat cea de la contul de economii. In realitate, dobanzile actuale la bancile din Romania sunt atat de mici ca nu prea conteaza.

Doua avantaje ale detinerii unui cont de economii:
- fata de cont curent: separarea banilor. Daca cumva ai un card atasat la contul curent, in cazul pierderii/furtului/clonarii cardului nu sunt expusi decat banii din contul curent. Pentru siguranta, poti tine toti banii in contul de economii si sa transferi periodic sume mici pentru cheltuielile uzuale in contul curent (din care faci retrageri de la bancomat si plati la comercianti);
- fata de depozite: poti depune si retrage oricand bani din el. Acest avantaj are insa si un pret: in general, dobanda contului de economii este mai mica decat cea de la depozite.