| Shenbogatu a întrebat:

cum se numesc baloanele alea care se umfla si te poate ridica in sus sa zbori si se gasesc si la magazine normale? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Happy33 a răspuns:

Baloane cu heliu... Dar nu te fac sa zbori decat daca ai foarte foarte multe.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Balon cu nacela sau aerostat cu nacela. Simplu: balon. Atata ca poti sa zbori si nu se gasesc la magazinele "normale" (desi nici celelalte nu sunt anormale). Aceste se gasesc la magazinele specializate si se umfla cu aer cald. Baloanele care le gasesti in magzinele obisnuite nu te fac sa zbori decat putin si nu ti-as recomanda asa ceva. Se sparge unul si te-ai dus. Acestea se umfla cu heliu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Baloane cu heliu dar iti trebuie foarte multe sa poti zbura, cam peste 100.

| ziftode a răspuns:

Aerostat
dirijabil
zepelin

nu am vazut niciodata la un magazin "normal"