| Saskesai a întrebat:

Buna TPU. Daca vreau sa trimit un colet in alta tara, imi dau cele de la posta pe ce sa scriu sau pot sa scriu eu direct pe o foaie si il pun pe colet? Ce scriu pe foaie adresa mea si a lui sau doar a lui, in romana sau engleza? Stie cineva sa ma ajute cu toate detaliile, multumesc

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un colet se face dintr-o cutie lipita cu scotch. Eu pun pe el o coala alba lipita cu lipici pe care scriu, de mana sau la imprimanta, sus in stanga adresa expeditorului (a mea) si jos in dreapta adresa destinatarului.
Uite aici o imagine doar ca e cu doua bucatele mai mici de hartie cu adresele: https://bit.ly/3u7VLGq
Eu pun o hartie A4 pentru ca arata mai curat.
La adresa lui scrii numele asa cum se scrie si si adresa nu se traduce. Se scrie cum este. Daca este in Anglia scrii caum este denumirea in engleza si cifrele sunt la fel. Deci n-ai ce traduce. Daca pe el il cheama Popa n-o sa scrii Pope sau Tamplaru nu scrii Carpenter! Documentele le primesti de la posta si le completezi. Atentie! Daca vrei banii pe continut ii dai o valoare (a rambursului) egala cu valoarea obiectelor si o suma care sa acopere transportul. Poti sa completezi ulterior rambursul. Valoarea coletului eu o dau egala sau mai mare decat rambursul pentru ca daca-l pierde posta sa ma aleg macar cu banii. La ramburs vei primi doua acte. Pe buletin completezi ca pe colet. Pe mandat scrii la destinatar adresa ta pentru ca tu primesti banii.
Daca mai ai intrebari, aici sunt.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cu Poșta Română? Trebuie să cumperi de la o papetărie, o coală de hârtie pentru împachetat/ ambalat, albă (nu colorată, și nu cu floricele), in care ai pus obiectele pentru a fi expediate.
Pe aceeași față a cutiei, scrii ambele adrese. De ex, într-un colt, sus, in stg, scrii adresa expeditorului ( a ta), iar intr-un colt, jos (dpt), adresa destinatarului (a lui). Adresa ta o scrii in limba romana (eventual, poti sa scrii, Adress/Adresa, "City/Oraș", Province/Județ și "Country/ Țara" etc, in ambele limbi.
Adresa lui o scrii in limba țării unde o trimiți, exact așa cum ti-a dat-o, probabil, destinatarul. De exemplu, dacă trimiti coletul in India, nu trebuie să scrii in limba engleză pe colet. Ar fi bine să atasezi pe ambalaj si nr voastre de telefon, ca o completare la adresă.

La ghișeu ți se va da să completezi și un formular de expediție.