| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa stiu daca este posibil sa fii angajat online cu carte de munca? Ca it-ist sau desginer grafic etc. ce meserii mai sunt

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu carte de munca sigur nu, nu de alta dar nu mai exista carte de munca din 2011.

Dar da, poti fi freelancer in mod legal, daca iti deschizi un SRL sau un PFA. Poti totodata sa fii angajat legal si sa lucrezi de acasa, dar pentru asta trebuie sa gasesti o firma care sa iti permita lucru asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Online cu carte de muncă înseamnă să fii întâi angajat offline și apoi ca angajatorul să îți permită să muncești de acasă online în profesia ta. Știu că TOLUNA procedează în Romania în unele cazuri astfel.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum scrii... dar nah, sa nu ucidem speranta. Iti faci SRL si te faci unic asociat/administrator. Sediu social fara activitate il pui acasa sau pe la bunici/unde vrei tu, cu conditia sa ai un contract de comodat cu proprietarul daca nu e al tau imobilul respectiv. Iti dai salariul minim, dupa aia tragi ca sa scoti profitul ca si dividende (impozit mult mai mic decat in mod normal ca si salariu). Initial faci rost de vreo 10-20.000 RON cu care imprumuti SRL-ul ca persoana fizica. Banii respectivi ii scoti apoi din profit fara sa platesti nici un impozit. Toate astea mentionate mai sus sunt legale, desigur. Costurile lunare pe care trebuie sa ti le acoperi musai sunt cam 2000 RON salariul minim + darile aferente, vreo 300 RON contabilitatea si hirtiile alea inutile de HR/juridic cand iti mai trebuie, si cam atit. Sfatul meu e sa nu iti faci nici abonamente, nici credite, nici cheltuieli gen protocol pe societate. Cu cit mai simplu, cu atit mai putine motive sa te trezesti cu amenzi/impuneri de-aiurea.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda merci de informatii, am intrebat cam ca si bula la scoala da conteaza ca m ai lamurit! si la inceput am vrut sa scriu : "as dori"

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce am înțeles eu din răspunsul pe care i l-ai dat.
Prietenul nostru TPU Schnaider, dorea o carte de muncă, pentru munca sa online, pentru pensie probabil.
Iar dta i-ai dat un sfat pe măsură.
Fă-ți firma ta, dar apoi să nu faci nimic pe ea, căci altfel o să plătești impozite. Totul legal.
Amuzant.

| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Nu ai inteles nimic din ce a zis omul. Laso balta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Iti faci firma ta, lucrezi online. Din intrebarea lui rezulta ca ar face design/grafica/programare in regim freelance. Ceea ce se poate face foarte frumos pe firma, iti platesti taxe/impozite, "merge vechimea" si toate bune. happy

| einsteinchen a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea ta. Oricum inregistrarile angajatilor noi se transmit acum online la ITM prin aplicatia REVISAL. Faptul ca tu lucrezi de acasa in domeniul IT nu intereseaza pe nimeni (daca am intuit bine ca ar fi vorba despre asta). Doar sa fie o firma care sa te angajeze si sa plateasca la stat taxele si impozitele cuvenite.