| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Este posibil ca un strain sa obtina cetatenie romana? Si care sunt pasii? Daca e din Egipt sunt sanse?

Răspuns Câştigător
| NUDATICOPYPASTE a răspuns:

Salut, da cetățenia română poate fi obținută indiferent de locul nașterii! O cale de a deveni cetățean român este dacă unul sau ambii părinți sunt România. O a doua cale este neutralizarea, iar în acest proces se integrează cei ce sunt căsătoriți cu cetățeni români (minim 5 ani de căsătorie), și cei ce locuiesc în România de minim 8 ani. Sunt și alte condiții ale neutralizării: să ai minim 18 ani, să demonstrezi fluență în limba română, să ai cunoștințe despre Constituția României, loc de muncă stabil și etc.
Dacă îndeplinești condițiile, poți trimite o aplicație pentru obținerea cetățeniei la Autoritatea Națională pentru Cetățenie, în București, la Birourile Teritoriale din Iași, Galați, Suceava, Timișoara, SAU la Ambasada României, în Egipt. Va urma un interviu în timpul căruia Comisia va întocmi un raport ce precizează dacă s-au îndeplinit toate condițiile, iar dacă totul merge bine, treci interviul și primești un ordin prin scrisoare certificată, de la Autoritatea Națională pentru Cetățenie. Apropo, trebuie făcut un jurământ de alianță la Autoritatea Națională pentru Cetățenie. În timpul acestei ceremonii îți primești certificatul de cetățean român.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate dar e greu. Trebe sa cunoasca istoria romaniei si sa dea un examen. La registrul civil sau primarie va fi indrumat unde trebuie sa dea examenul si taxele aferente

| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca este undeva o cerere unde trebuie sa declare si sa dovedeasca ca are multe mii de euro in cont si se poate intretine pe toata perioada sederii in Romania, fiindca nu se acorda cu usurinta cetatenie romana strainilor, care nu rude de gradul 1 aici sau nu au venituri foarte mari ca sa investesac sau sa se intretina pe perioada cat stau in tara.

| Catrice a răspuns:

Pai normal. Sta câțiva ani pe aici, de dupa un test de limba și istorie parca și de geografie și aia de.

| Irinelp a răspuns:

Da se poate nu contează din ce țară vine, dar trebuie mai întâi să locuiască și să muncească sau să facă studii în România măcar 5 ani. Să vorbească românește și să cunoască puțin România, printre care imnul național.