| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteți spune care este semnificatia numelui Adriana? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://semnificatia-numelui.visele.ro/cauta.php?nume=adriana
http://semnificatia-numelui.ro/semnificatia-numelui-adriana.html
@Joannaa, @Gabrielax3, vă rog să dați și sursa copierii!
Pa, pa.

| Joannaa a răspuns:

Numele de fata Adriana este de origina latina si are semnificatia de a desemna originea - din Hadria. Numele Adriana este forma feminina a numelui Adrian, o forma a latinescului Hadrian - derivat la randul sau din Hadrianus si inseamna - din Hadria, un oras din nordul Italiei, dupa care a fost dat numele Marii Adriatice. Are semnificatia de bucurie, iubire, fericire

| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

Numele de fata Adriana este de origina latina si are semnificatia de a desemna originea - din Hadria. Numele Adriana este forma feminina a numelui Adrian, o forma a latinescului Hadrian - derivat la randul sau din Hadrianus si inseamna - din Hadria, un oras din nordul Italiei, dupa care a fost dat numele Marii Adriatice.
Purtatoarele acestui nume isi sarbatoresc ziua de onomastica la 26 august, cand este pomenirea Sfintilor Mucenici Adrian si Natalia.
Numele de fata Adriana are semnificatia de bucurie, iubire, fericire.

Sper ca te-a ajutat happy
Funda? big grin