| Madutzza98 a întrebat:

Bună TPU, lucrez intr-o fabrica de 1 luna si o saptamana si azi nu m.am simtit bine si m.am invoit am fost la doctor si mi.am scos concediu medical. Intrebarea mea este : o să mi se plătească concediul medical chiar dacă am doar o luna de cand sunt angajată?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa se plateasca, pentru concediul medical conditia este sa ai cel putin 1 luna lucrata, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporarã de muncã, cauzatã de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca din prima luna ai inceput sa-ti scoti medicale, cel mai probabil nu vei trece de perioada de proba, sa fii angajata permanent.
Angajatorilor nu le plac oamenii care isi iau medicale imediat cum au inceput munca, asta spune mult despre dorinta ta de munca acolo.

| tintareco a răspuns:

Sigur,ai indeplintă condiţia stagiului minim de cotizare de o lună, atâta timp cît nu sînt motive de respingere a certificatului medical, plata lui este obligatorie. Daca nu reuşiţi să vă lămuriţi pe cale amiabilă, mergeţi către ITM sau chiar Casa de sănătate.

| BeSmart17 a răspuns:

Concediul medical se plateste dar sa ii spui sefei/sefului tau ca mai vrei sa lucrezi acolo

| eminescuhipiot a răspuns:

Da, se va plati, insa nu le va pica bine angajatorilor.