| anonim_4396 a întrebat:

Ma pot duce singura, bine cu încă 4 prietene dar minore într-o alta tara (alt continent) dacă sunt minora?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Minorii nu pot calatorii peste hotare neinsotiti, este obligatoriu sa le insoteasca un adult, care sa aiba procura notariala legalizata, de la parinti.

| mihai69 a răspuns:

Doar 5 minore neînsoțite, nu puteți. Dar puteți găsi o persoană de peste 18 ani care să vă însoțească. Evident, cu declarații notariale de la toți părinții implicați.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu puteti trece granita decat insotite de 1-2 adulti, care sa aiba hartie facuta cu ambii tai parinti/tutore la notar, cum ca sunt de acord sa parasesti tara.

| Andreeush a răspuns:

Nu se poate așa ceva, nu e legal.
Trebuie să fie măcar un adult cu voi.

| JicaContra a răspuns:

Nu poti sa treci granita fara un parinte
sau cu aprobare legala de la un parinte
cel putin din cate stiu eu

Răspuns utilizator avertizat