| AlexAL275 a întrebat:

Mai mulți oameni folosesc cuvântul " carantină " nu "izolare" pentru șederea lor acasă, este corect? Eu știam că atunci când ești în carantină, ești deja infectat sau există anumite suspiciuni pe când în izolare stai pentru a nu te infecta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Carantina nu inseamna neaparat ca esti infectat, inseamna ca e posibil sa fi avut contacte care e posibil sa iti fi dat boala.

| răspundtot a răspuns:

Teoretic suntem în izolare. Practic am intrat cu toții în carantină pentru 40 zile

| mgtow a răspuns:

Carantina se refera la starea de izolare fara acces in public sau sa iasa din incaperea unde sta.

| Priceputeanu a răspuns:

Cel mai bie o explică reprezentații Ministerului Sănătății: http://www.ms.ro/2020/03/01/buletin-de-presa-01-03-2020-ora-1400/
„Carantina se instituie pentru toate persoanele care nu prezintă simptome dar care se întorc din zonele cu transmitere comunitară extinsă a noului coronavirus (COVID-19).
Carantina va dura o perioadă de 14 zile și va fi organizată în spații special amenajate, puse la dispoziție de autoritatea locală, în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică.
Autoizolarea se instituie pentru persoanele care nu prezintă simptome dar:

- au călătorit în ultimele 14 zile în regiuni/localități din zonele afectate de COVID-19, altele decât cele cu transmitere comunitară extinsă
au intrat în contact direct cu persoanele cu simptome și care au călătorit în zone cu transmitere comunitară extinsă
au intrat în contact direct cu persoanele care au fost confirmate cu coronavirus (COVID-19).
membrii de familie ai unei persoane care se încadrează în una dintre situațiile de mai sus"