| AntoniaOrman a întrebat:

Mi-e absolut rusine cu viata mea.Nu mai pot sa suport.Mama e alcoolica si se imbata de cel putin 2 ori pe saptamana.Si cand se imbata e foarte agresiva, da cu picioarele si in mine si in tata, odata mi-a spart si geamul de la fereastra.Si mai era si iarna, cand era zapada, si am stat 2 zile in frig acolo.Si nu ma sustine cu nimic,ma jigneste(ma face vaca,proasta,nesimtita fara nici un motiv),se ia de gusturile mele, tot ce imi place mie ea uraste. Apoi din cauza ei nu prea pot sa imi fac prieteni, ca daca ei ma invita la ei acasa va trebui si eu sa ii invit la mine dar nu vreau sa vada asa ceva. Apoi la scoala am 2 baieti in clasa care se iau zilnic de mine.Nu stiu ce sa mai fac.Ce imi propuneti? Ma simt jalnic. sad

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la protectia copilului. Nu stiu cum e taica-tau dar si pe el l-as bate. Daca nu-i in stare sa-si apere familia nu merita sa traiasca in viata asta. De cand e lumea rolul barbatului asta este. Imi pare foarte rau de tine! De unde esti? Ar fi bine sa te nimeresti aproape de mine. Le-as da parintilor tai cate o corectie de directie.

| AntoniaOrman explică (pentru Salontanul):

Din Resita(judetul CS)

| Salontanul a răspuns (pentru AntoniaOrman):

E! Cam departe. Imi pare rau.

| Konata a răspuns:

Buna happy Pai, poate ar fi o idee buna ca tu si mama ta sa mergeti si sa discutati cu un psiholog. El o va ajuta si pe mama ta sa se lase de alcool ( sau macar sa nu mai treaca prin faze de betie) si pe tine sa te intelegi mai bine cu ea si cu restul lumii :*. In legatura cu colegii tai, cred ca ar fi bine sa le faci fata singura cu putin tupeu. insa daca vezi ca relatia cu ei se inraurateste ar fi bine sa discuti cu diriginta/directorul. Daca nu aveti posibilitatea sa vizitati un psiholog. poate ati putea sa petreceti mai mult timp impreuna, ca intre mama si fiica. si poate si tatal. Si nu, nu ai de ce sa-ti fie rusine cu viata ta, sunt altii care nici nu au mamawinking. numai bine!

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu ştiu ce vârstă ai că n-ai scris, oricum, părerea mea, e să te străduieşti cât poţi, să-ţi găseşţi forţa interioară, autosugestionezi, să treci peste etapa asta cumva, măcar până faci 18 ani, şi poţi munci şi să scapi definitiv de spitalul de nebuni în care trăieşti. Cu protecţia copilului, eu îţi zic să nu te hazardezi, DOAR DACĂ, e chiar aşa de grav, şi simţi că nu mai suporţi să stai o secundă, pentru că vorba românului o să cazi din lac în puţ, în cel mai bun caz, o să-ţi decadă părinţii din drepturi şi o să ajungi pe la un centru de plasament, iar viaţa acolo e la fel de rea, dacă nu mai rea, o să dai de alte probleme şi n-o să ai nici acolo linişte. Tot ce poţi să faci în situaţia asta, în care te aflii acum, e să laşi de la tine, să încerci să nu pui totul la suflet, şi să-ţi fixezi ţinte. Prima ţintă ar fi să ajungi la 18 ani, să-ţi găseşti un loc de muncă şi în 3-4 luni să pui bani de-o parte, să te poţi muta. Apoi cu mintea clara şi fără stresul familiei, vei găsi singură calea în continuare. Cât despre psihologi şi... rahat, poveşti.

Răspuns utilizator avertizat
| emblem23 a răspuns:

Buna! in primul rand vreau sa ai raspund lui Konata, Helloo! Traim in Romania, spune-i unui roman de pshiholog sa vezi ce patesti, nu urmam modelul americanilor, suntem pe locul 4 in europa la consumul de alcool. In foarte rare cazut poti aduce o persoana consumatoare de alcool pe drumul cel bun.
Acum sfat pentru tine, parerea mea e ca ar trebuie sa privesti lucrurile cu detasare, si eu am trecut prin situatia ta in copilarie, dar tot timpul ma motivam, spunandu-mi : '' rezist cat mai exista o treapta''.
Gandeste-te ca timpul trece, o sa cresti, prietenii se duc, adevaratii prieteni vor ramane cu tine si te vor ajuta sa treci peste toate problemele. Lucrurile in timp se uita, fi mai indiferenta, incearca de cate ori esti jignita sa iti capteze atentia altceva, fii mai subtila. Nu-ti arata slabniciunea fata de mama ta, pentru ca va profita tot timpul de chestia asta si te va face sa suferi. Si cel mai important e sa percepi lumea cu inima deschisa, priveste spre viitor, gandeste-te ca o sa ai o casa a ta, o familie, vei avea o viata protejata, vei i fericita, asta conteaza cel mai mult. Acum este doar o parte a vietii tale, asta nu reprezinta adevatata ta viata.
Stii noi oamenii care am trecut prin chestii din astea, nu au facut decat sa ne pregateasca pentru viitor, sa dam piept cu orice pe lumea asta.

| stefydragutzica a răspuns:

Treuie sa fii puternica.Doar in cazul cel mai extrem sa alezei la protectia copilului.Si baietii de la tine din clasa sunt niste fraieri, sa nu-i bagi in seama. Ai grija de tine!