| noname2021 a întrebat:

mi se expira buletinul pe 26 si doresc sa il refac pana atunci, imi trebuie alte acte?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru preschimbarea cartii de identitate ai nevoie tot de aceleasi acte ca si atunci cand ai obtinut CI actuala: certificat de nastere, certificat de casatorie (daca esti casatorita), dovada domiciliului si actuala CI.

Bula
| Bula a răspuns:

Aici gasesti actele necesare:
http://depabd.mai.gov.ro/documente_necesare.html

| AdrianBRMconsulting a răspuns:

Buna,
ACTE NECESARE*:
*Actele se prezintă în ORIGINAL
1. Cererea pentru eliberarea actului de identitate:
- se obţine de la ofiţerul de serviciu sau se descarcă Anexa 11 şi se listează pe o singură foaie A4, faţă-verso; se va completa de către solicitant şi se va semna în faţa lucrătorului de la ghişeu
2. Actul de identitate
3. Certificatul de naştere (copie xerox şi original)
4. Documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu - click aici (copie xerox și original):
Dacă solicitantul nu este titularul spaţiului de locuit este necesară prezenţa găzduitorului care va prezenta actul de proprietate(copie xerox şi original)
Dacă găzduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnată la notarul public, la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate sau în prezenţa poliţistului de la postul de poliţie-pentru mediul rural.

5. Dacă solicitantul a avut carte de identitate va preda Cartea de alegător

Dacă titularul nu a intrat în posesia acestui document sau l-a pierdut, va menţiona acest fapt pe cerere.

6. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei) - se poate achita la sediul nostru, la casieriile din Centrele de cartier ale Primăriei, sau pe platforma ghişeul.ro

Inscrie-te acum pe siteul Bursa Romana de Marfuri Consultanta in Afaceri www.brmconsulting.ro si vei primi gratuit un abonament pe 12 luni la buletinul bursier in valoare de 500 lei+TVA.