| Konstantin_LA_1991 a întrebat:

nu mai pot sa deschid nici un fel de program din pc dau dublu click pe el instalat sau dezinstalat si imi apare fereastra "view and track your downloads" practic cand eu vreau sa execut orice tip de fisier format exe el nu deschide programul respectiv, el descarca sursa pragramului, nu deschide nimic de la internet explorer chrome notepad jocuri winamp vlc speedfan etc, dupa cum am zis nici un fisier tip exe, sunt 99% ca in maxim 4 ore o sa schimb windows-ul, pentru ca ma pricep si eu destul de bine la pc-uri si nu am reusit sa rezolv problema!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum ai spus, cred ca este un virus.Sau o familie.Ori reistalezi windowsul si reformatezi partitiile(pentru ca virusul poate fugi f usor si in alta partitie) ori scanezi cu malwarebytes antimalware desi cred ca este inutil, deoarece ti-a sters ceva din fisiere si nu mai poate deschide.deci tot pe reinsatl de win ma bazez.

| Konstantin_LA_1991 explică (pentru anonim_4396):

Cum sa scanez cu "malwarebytes" daca nu-l pot deschite, dau dublu click pe ori ce program exe si descarca programul respectiv laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Konstantin_LA_1991):

Atunci reinstalezi windowsul sau faci un cd/dvd bootabil cu un antivirus live.

http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk

Faci un dvd bootabil cu acest antivirus, sper ca stii cum se face.Cu programul CD burner Xp, dai la imagine iso, aduci imaginea si apoi dai Inscritioneaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cred ca orice procedura de dezinfectare iti va sterge virusul dar vei ramane si cu ceva fisiere sau altceva sters de virus, asa ca mai bine reinstalezi windowsul pe curat.Adica la repornire, formatezi partita si instalezi acolo.

| Alex_Alex_1998_XEAN a răspuns:

Intrebare : Incearca sa te loghezi ca administrator si dai turn off la guest (ControlPanel/UserAccounts adn Family Safety/User Acount/Manager Accounts) Dai pe guest si dai turn off in cazul in care este on sau daca nu merge te rog sa te informezi despre acest lucru de la un It-ist. Succes tongue