| Clara6478 a întrebat:

pentru iphone, cand nu mai merge butonul din mijloc exista o casuta care apare pe ecran, care e in loc de butonul acela. stie cineva daca este aplicatie sau ti o da pur si simplu telefonu cand nu mai merge? daca e aplicatie cum se numeste?

Răspuns Câştigător
| Al3xAndraa97 a răspuns:

Astfel, iata cum puteti folosi un iPhone sau iPad cu butonul Power/Lock defect

1. In primul rand, trebuie sa activati functia Assistive Touch. Aceasta se regaseste in aplicatia Settings > General > Accessibility > Assistive Touch. Astfel, veti activa un buton virtual pe care-l veti putea repozitiona oriunde pe ecran prin simpla tragere a acestuia.

2. Mai departe, pentru a putea bloca iDevice-ul, apasati pe acest buton pentru a activa meniul principal. Aici apasati pe Device, apoi pe Lock Screen.

Evident, iDevice-ul se blocheaza automat daca il lasati 1 minut (timpul standard) fara sa il folositi.

3. Daca doriti sa inchideti iDevice-ul, tineti apasat pe acelasi buton pana cand apare slide-ul pentru inchidere, binecunoscut deja de toata lumea.

4. Avand in vedere ca iDevice-ul este acum inchis, o alta problema care poate aparea este cum il puteti redeschide, avand in vedere ca nu aveti acces la iOS si nici, evident, la butonul Power/Lock.

Ei bine, in cazul acesta, singura solutie este sa conectati iDevice-ul la o sursa de curent, fie la o priza, fie la un calculator, folosind cablul USB aferent.

5. Daca vreti sa faceti o captura de ecran (screenshot) va trebui sa apasati in acelasi timp pe butoanele Home si Power. Insa, daca butonul Power nu functioneaza, optiunea Assistive Touch va poate ajuta si in acest sens. Aici, in meniul Device > More veti gasi butonul Screenshot pe care-l veti putea folosi ori de cate ori doriti sa faceti o captura de ecran.

6. Iar ca bonus, daca detineti un iDevice cu jailbreak, totul este mult mai simplu pentru ca aveti la dispozitie plugin-ul Activator pe care-l puteti folosi pentru a inlocui orice actiune, buton etc cu diferite gesturi. De exemplu, pentru a bloca/debloca iDevice-ul il puteti scutura pur si simplu. uite toti pasii aici. funda?