| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Recent am luat bacul cu o medie ok, 7.66, profil de uman. Ce facultăți aș putea alege? Stric pentru profilul de uman

2 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Pai depinde unde vrei sa mergi la facultate, in ce oras vrei mai exact, vrei in orasul din care stai sau sa te muti? Daca vrei mai departe pe uman atunci sunt mai multe optiuni, la litere, istorie, jurnalism, politica, administratie, stiinte sociale, etc. Daca vrei sa ai un job in limbi atunci preferabil la cea de litere ca ai cele mai multe optiuni. Dar depinde unde vrei, daca vrei in Cluj de exemplu, nu prea cred ca ai sanse la Litere, dar s-ar putea la politica etc.

| coadadematura a răspuns:

Eu tot anul asta cu 8.71, tot la uman. Sincer sa iti zic, chiar nu stiu. Eu vreau sa dau la Academia de poliție, daca nu, atunci ma angajez la politie din sursa externa. Alte facultati pentru profil uman nu ai ce sa faci decat Dreptul unde daca nu ai pile nu ajungi judecator/avocat sau Litere unde devii profesor cu 3000 lei pe luna sau traducator. Daca vrei du-te la Politehnica/ASE sau ceva cu matematica dar o sa rupi banii pe meditatii. Ar mai fi Facultatea de Agricultura(nu stiu daca exact asa se numeste) dar daca nu ai pamant, din nou, nu prea ai ce sa faci cu ea, ceva Facultate de Sport de exemplu la Universitatea Ovidius din Constanța dar din nou, nu prea ai multe variante de joburi dupa terminare, ceva gen antrenor, profesor de sport, kinetoterapeut. Daca ai parinti, unchi, alte rude, vecini etc care sunt judecatori/avocati/notari iti recomand cu mare caldura Dreptul si intra in cercul lor pentru ca se câștigă enorm de multi bani.