| Buburuzăăăă a întrebat:

Buna TpU spuneti-mi ce -as putea sa fac in aceasta vacanta de vara? vreau o lista FUNDA [; X]! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Gen 20 de lucruri de facut vara asta?
1.Mergi la un concert o dată la două săptămâni. Sigur te vei distra alături de prieteni şi îţi vei face o nouă părere despre noile genuri muzicale.

2.Organizează un maraton de filme. Dar nu orice fel de filme, ci acele pelicule despre care crezi că, în mod obişnuit, nu te-ar atrage. Fă o listă cu ajutorul prietenilor şi pregătiţi-vă să petreceţi o seară inedită.
3. Încearcă în fiecare săptămână să găteşti ceva nou. Chiar dacă eşti un total eşec în bucătărie, sigur te vei amuza de ce va ieşi la final şi vei avea ce povesti şi ce fotografii să arăţi pe Facebook. Aşa vei experimenta lucruri noi în bucătărie, te vei distra copios şi vei încerca să mănânci lucruri noi.
4.Propuneţi să citeşti 50 de cărţi în vacanţă. Chiar dacă sună a fi irealizabil, dacă ai un plan bine stabilit, vei avea motivaţia de a termina toate cărţile pe care ţi le-ai propus. Crează-ţi din timp o listă cu toate volumele şi bifează-le pe cele terminate. Astfel vei observa o evoluţie în timp, nu te vei plictisi în vacanţă şi vei învăţa lucruri noi în fiecare zi.
5.Rezervă-ţi câteva zile pentru a sta în parc, pe o pătură, la un picnic. Fie că alegi să mergi cu prietenii şi să te distrezi, fie că mergi doar ca să citeşti şi să te bucuri de natură, nu uita să alegi un loc umbrit, sau o parte a zile când nu este foarte cald. De altfel, dacă sunteţi fani ai grătarului, puteţi alege o porţiune de pădure, dar nu uitaţi să strângeţi gunoaiele când plecaţi.

6. Începe să faci jogging în parc, sau la marginea oraşului. Vei petrece câteva ore în aer liber, te vei antrena serios şi te vei menţine în formă peste vară. Aşa sigur nu îţi va fi ruşine să îţi expui diferite părţi ale corpului la plajă, atunci când vei alege să mergi la mare.
7. Dacă până acum nu ai avut timp, acum sigur a venit momentul să înveţi să cânţi melodia ta preferată la un instrument. Ia cursuri de chitară, pian, tobe, vioară sau flaut şi sigur vei avea ce să le arăţi prietenilor după trei luni de zile.
8.Chiar dacă nu aveai în plan să faci asta, îţi recomand să găseşti o zi-două în care să îţi faci curat în cameră. Asigură-te că eşti singur acasă şi oferă-ţi o zi în care să arunci toate acele lucruri de care nu mai ai nevoie şi fă loc celor pe care vrei să le achiziţionezi. Dacă strângi destul de multe obiecte de care nu mai ai nevoie, dar care sunt încă funcţionale, poate poţi chiar să organizezi un Garage Sale.
9.Fă o vizită la Observatorul Astronomic. Învaţă constelaţiile şi apoi invit-o pe acea tipă pe care vrei să o impresionezi şi arată-i cât de mare e cerul. Sigur asta te va motiva, vei descoperi o nouă pasiune şi vei atrage şi laude asupra ta.

10. Odată ce te-ai apucat de citit, sigur îţi vei descoperi noi pasiuni. Încearcă să le cultivi şi să vezi cât de departe le poţi duce. Poate vei descoperi că ai talent la desen, la cântat sau la făcut prăjituri şi poate aşa vei ajunge să poţi câştiga câţiva bani din propria ta muncă.
11. Dacă te pasionează scrisul, dar nu ai avut niciodată curaj să îţi expui textele, acum a venit momentul. Crează-ţi un blog, sau trimite-ţi creaţiile pe site-urile preferate şi ai şansa de a te face ascultat.
12.Că tot este cald afară, dar este încă plăcut să îţi petreci timpul în aer liber, încearcă să te apuci de un sport. Du-te la tenis, baschet, fotbal sau polo. Îţi vei menţine o condiţie fizică bună şi vei învăţa să lucrezi în echipă.
13. Înscrie-te ca voluntar la diferite evenimente importante de peste vară. Vei descoperi oameni minunaţi, te vei face util, vei avea anumite avantaje de pe urma activităţilor făcute şi vei lega multe prietenii.

14.Pentru că tot ai destul timp liber, caută-ţi un job. Fie că te oferi să plimbi câinii vecinilor, fie că te angajezi ca babysitter, sau ca meditator, aşa vei face ceva util şi vei câştiga şi bani. Sigur noile fonduri te vor ajuta să pleci mai curând la mare, sau să ieşi cu prietenii mai des la bere.
15.Acum este şi momentul internshipurilor. Pentru că experienţa contează în orice domeniu, este bine să te apuci să o cultivi din timp. Alegeţi domeniul în care vrei să profesezi, interesează-te de firmele care te pot primi pentru a fi învăţacel şi apucă-te de treabă. Mai târziu vei regreta dacă dai cu piciorul la această şansă de afirmare.
16.Vizitează Water Park-uri alături de prieteni, duceţi-vă la bowling, sau la parcuri de distracţii. Niciodată nu strică o mică distracţie în plus. Deşi e preferat să petreci mai mult timp în aer liber, nu strică şi câteva ore de răcoare într-o sală de bowling/biliard.
17.Alegeţi zile în care să mergi să vizitezi muzee. Nu ai idee ce lucruri deosebite poţi descoperi. Du-te la muzee mici, dar care să abordeze subiecte interesante.
18. Învaţă o limbă străină. Adesea te-ai întrebat cum ar fi să vorbeşti o limbă nordică, sau chiar una asiatică. Acum este momentul să te apuci să înveţi cea mai ciudată limbă de care ai auzit. Începe prin a-ţi cumpăra dicţionare şi apoi ascultă pe YouTube oameni care vorbesc acea limbă şi la sfârşitul vacanţei vei putea încerca să comunici într-un mod diferit cu prietenii tăi. Sigur vă veţi amuza de pronunţia şi cuvintele ciudate ale limbii alese.

19.Organizează o excursie la munte, cu bicicleta. Chiar dacă nu poţi merge până acolo pe două roţi, poţi lua trenul şi apoi să faceţi o plimbare prin pădure cu bicicletele. Vă veţi distra, veţi obosi, dar cu siguranţă veţi dori să mai încercaţi experienţa.
20.Nu în ultimul rând, cumpără-ţi bilete la festivalurile de muzică. Ai cu siguranţă o listă imensă de trupe ce vin în România şi pe care vrei să le vezi. Chiar de nu ai bani să îţi cumperi cele mai bune bilete, stai cu ochii pe prietenii voluntari şi vezi dacă au invitaţii în plus pe care le dau mai ieftin.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Pana aici, cred ca ti-am dat numai idei noi. Poti sa mai vezi ce-ai m-ai facut verile trecute si ti-a placut, in asa fel incat sa combini ideile noi si cele vechi. O zi buna!

| Buburuzăăăă explică (pentru SmileyesotulmeusecretLOL):

Multumesc mult mai ajutat enorm! :*

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns (pentru Buburuzăăăă):

N-ai pentru ce!

7 răspunsuri:
| maddy673 a răspuns:

Sa dormi....stii cum e chestia aia:
in timpul anului-"o sa vina vacanta, o sa fac atatea, de abia astept"
in vacanta-dormi si stai si dormi si stai..cred ca ai prins ideea
te puphee hee

| Arcani a răspuns:

Asculti muzica
Mergi cu prieteni la distractie
Pleci in vacanta
Dansezi
Mergi la strand
Preactici un sport
Mergi la cumoparaturi
Citesti
Scrii
Stai pe NET
Canti
Vorbesti cu preitenii
Mergi la rude in vizita etc
Sper ca te-am ajutat

| anca377 a răspuns:

Asculti muzica
Mergi cu prieteni la distractie
Pleci in vacanta
Dansezi
Mergi la strand
Preactici un sport
Mergi la cumoparaturi
Citesti
Scrii
Stai pe NET
Canti
Vorbesti cu preitenii
Mergi la rude in vizita
Dormi
Impletesti
Faci sport